WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Alarm bombowy na oddziale kardiologii! Ćwiczenia w szpitalu

Próbna ewakuacja w szpitalu odbyła się 29 listopada 2016r. w ramach corocznych ćwiczeń Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W ćwiczeniach uczestniczyły następujące instytucje i służby: Pleszewskie Centrum Medyczne, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Biuro Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego, Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.   

Na początku odbyła się narada szkoleniowo - przygotowawcza. Spotkanie poprowadził Prezes PCM Tadeusz Stefaniak i inspektor ds. OC w szpitalu Leopold Lis. Omówiono zasady organizacji i bezpieczeństwa ćwiczeń.

  

Fot. T.Wojtala   


Tegoroczne ćwiczenia przeprowadzono według założeń następującej sytuacji kryzysowej:

Miejsce: 
Pleszewskie Centrum Medyczne

Termin: 
wtorek, dn. 29 listopada 2016r., godz. 11.10 - 11.45

Nieznany mężczyzna z telefonu komórkowego powiadomił pielęgniarkę oddziałową, że na Oddziale Kardiologicznym w ubikacji na końcu korytarza pozostawił ładunek wybuchowy. Sprawca rozłączył się. Pielęgniarka oddziałowa zaalarmowała ordynatora. Ordynator połączył się telefonicznie z Prezesem PCM, który podjął decyzję o wezwaniu policji i straży pożarnej, powiadomieniu SOR-u, powołaniu Sztabu Antykryzysowego i natychmiastowej ewakuacji Oddziału Kardiologicznego. Ewakuację organizują ordynator i wiceprezes szpitala. Wyznaczane są grupy ewakuacyjne. Pacjenci są przenoszeni na noszach i przewożeni na wózkach inwalidzkich do bezpiecznej części szpitala. Na miejsce przybywa policja i straż pożarna. Funkcjonariusze policji zabezpieczają miejsce i nie dopuszczają osób postronnych w rejon zagrożenia. Strażacy czekają w gotowości. Do akcji wkracza Grupa Rozpoznania Pirotechnicznego z KPP w Pleszewie. Funkcjonariusze dokładnie przeszukują łazienkę, a także pozostałe pomieszczenia na oddziale. Nie znajdują żadnego materiału niebezpiecznego. Pirotechnicy zdają meldunek przełożonym i kończą swoje działania. Telefon od nieznanego mężczyzny okazał się fałszywym alarmem.
     

       

Po zakończeniu ćwiczeń omówiono ich przebieg, przeanalizowano uwagi i spostrzeżenia.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy