WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

VIII Święto Powiatu Pleszewskiego

Obchodzone 6 stycznia Święto Powiatu Pleszewskiego zostało ustanowione przez Radę Powiatu III kadencji. W tym roku obchody odbyły się już po raz ósmy. Święto nawiązuje do wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w okresie Powstania Wielkopolskiego, w Święto Trzech Króli 6 stycznia 1919 roku, gdy po latach zaboru pruskiego polscy działacze polityczni i wojskowi ogłosili w Pleszewie niepodległość.  

Fot. Robert Czajczyński

Przed południem w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej ks. kanonik Tadeusz Pietrzak odprawił mszę świętą w intencji Powiatu. Przybyło kilkanaście pocztów sztandarowych urzędów, szkół i organizacji społecznych. Modlitwę powszechną odczytali Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Andrzej Madaliński i radna Renata Reszel. Delegacja władz powiatu i Starostwa Powiatowego w Pleszewie złożyła dary ołtarza.      

W związku z obchodami Święta Powiatu samorządowcy złożyli wiązanki kwiatów na grobach przedwojennych starostów: śp. Artura Szenica i śp. dr. Władysława Wieczorka.

Po południu w pleszewskim kinie „Hel” odbyła się akademia okolicznościowa. Poprowadził ją Tomasz Wojtala. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld (PO) i Senator RP Andrzej Wojtyła (PiS). Wśród oficjalnych gości byli samorządowcy, delegaci biur senatorskich i poselskich, komendanci policji i straży, prezesi, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych powiatu, uczniowie i ich rodzice.

Podczas swojego wystąpienia Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski dziękował burmistrzom i wójtom, szefom i pracownikom instytucji powiatowych za współpracę w minionym roku. Przypomniał osiągnięcia powiatu. Mówił o zrealizowanych inwestycjach w DPS, modernizacjach dróg i chodników, sukcesach Pleszewskiego Centrum Medycznego, niskim bezrobociu, współpracy zagranicznej oraz planach samorządu powiatowego na 2017 rok.

PEŁNA TREŚĆ PRZEMÓWIENIA STAROSTY PLESZEWSKIEGO z okazji ŚWIĘTA POWIATU 2017

***

Goście wysłuchali interesującej prelekcji pleszewskiego przyrodnika Przemysława Żurawlewa pod tytułem „Perły przyrody Powiatu Pleszewskiego”.


Przemysław Żurawlew urodził się w 1975 r. w Pleszewie. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania przyrodnicze związane są z ornitologią i entomologią. Autor licznych artykułów i publikacji o przyrodzie, sekretarz redakcji rocznika ornitologicznego „Ptaki Wielkopolski”, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Od wielu lat bada faunę i florę Ziemi Pleszewskiej. Wydał dwie książki o przyrodzie Powiatu Pleszewskiego w 2008 i 2014 roku. 

   

STYPEDNIA STAROSTY PLESZEWSKIEGO

Stałym punktem programu Święta Powiatu jest wręczenie jednorazowych stypendiów uczniom gimnazjum dwujęzycznego, liceum, technikum i szkoły zawodowej oraz wybitnym przedstawicielom młodego pokolenia, odnoszącym sukcesy w nauce, sporcie, sztuce lub kulturze.

Stypendia i nagrody wręczali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka.


Kategoria „Najlepszy uczeń gimnazjum”

Uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego im. Stanisława Staszica w Pleszewie: Magdalena Staniszewska (średnia ocen: 5,89), Maciej Kempiński (średnia ocen: 5,89), Zofia Kubiak (średnia ocen: 5,88)

Kategoria „Najlepszy uczeń szkoły ogólnokształcącej”

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im.  Stanisława Staszica w Pleszewie: Natalia Rutecka (średnia ocen: 5,7), Adam Karczewski (średnia ocen: 5,67), Zbigniew Orman (średnia ocen: 5,67).

Kategoria „Najlepszy uczeń Technikum”

Uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie: Grzegorz Kasprzak (średnia ocen 5,58, średnia ocen z przedm. zawodowych 6,0), Szymon Delikat (średnia ocen 5,63, średnia ocen z przedm. zawodowych 6,0), Patryk Jasiak (średnia ocen 5,14, średnia ocen z przedm. zawodowych 6,0)

„Najlepszy uczeń szkoły zawodowej”

Uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 im. Hipolita Cegielskiego w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie: Weronika Chmielewska (średnia 4,95, średnia ocen z przedm. zawodowych 5,5), Patrycja Woźniak (średnia ocen 4,92, średnia ocen z przedm. zawodowych 5,0), Izabela Anna Mądrzak - średnia ocen: 4,86, średnia z przedm. zawodowych 5,0)

Kategoria „otwarta”


Dorota Nowicka
     

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie. Osiągała bardzo dobre wyniki w nauce. Odznaczała się szczególnymi zdolnościami w zakresie przedmiotów ścisłych. Za swą sumienność, pracowitość i dociekliwość w zgłębianiu wiedzy biologiczno-chemicznej była wielokrotnie nagradzana. Jest finalistką etapu okręgowego Olimpiady Biologicznej i laureatką etapu centralnego XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej (VI miejsce w Polsce). Zajęła I miejsce w IV Regionalnej Olimpiadzie Medycznej oraz II miejsce w XIV Regionalnych Zawodach Chemicznych w Krotoszynie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Kacper Vogt

Jest uczniem kl. III Gimnazjum Dwujęzycznego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Kacper odznacza się zdolnościami sportowymi w sztuce walki karate. Jest członkiem kadry narodowej karate. Podczas zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej zdobywał czołowe trofea m.in. złoty medal w Grand Prix Poland  2016 w Łodzi, złoty medal na Mistrzostwach Polski Karate WKF 2015 w Pleszewie oraz złoty medal podczas Berlin Open 2016. W listopadzie 2016 roku Kacper Vogt zdobył tytuł Mistrza Europy Karate Shotokan na Mistrzostwach w Grecji.

Julia Grzegorska

Jest uczennicą kl. IV Technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie w zawodzie: technik technologii żywności. Odnosi sukcesy z przedmiotów zawodowych. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskała tytuł finalisty na XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żywności. Tytuł finalisty pozwolił na zwolnienie Julii Grzegorskiej z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik technologii żywności w zakresie kwalifikacji: produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń.

Adam Zacharczuk

Jest absolwentem Gimnazjum Dwujęzycznego im. Stanisława Staszica w Pleszewie, a obecnie uczy się w kl. I LO im. St. Staszica w Pleszewie. Jego zdolności matematyczne zyskały uznanie. W roku szkolnym 2015/2016 zdobył tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, co zapewniło mu zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego z matematyki. W latach 2014-2015 zajmował czołowe miejsca w zawodach matematycznych na szczeblu wojewódzkim, m.in.: III miejsce w Alfiku Matematycznym 2014, I miejsce w Konkursie Matematycznym MAT 2015,  a także VIII miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Adam Zacharczuk uczestniczył w VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich, organizowanym przez Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Filip Vogt

Jest uczniem kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie. Filip uprawia karate, zajmuje czołowe miejsca w zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jego talent i sukcesy sportowe zostały dostrzeżone przez działaczy i specjalistów: jest członkiem kadry narodowej karate. Utytułowany zawodnik. Spośród jego licznych osiągnięć wymieńmy te najważniejsze złote medale Grand Prix Poland 2015 w Łodzi, Berlin Open 2016, Mistrzostw Polski Karate WKF 2016 w Białymstoku, Mistrzostw Polski Karate Shotokan 2016 w Pleszewie; srebrny medal Pucharu Europy Banzai CUP 2016 w Berlinie. W listopadzie 2016 roku Filip Vogt zdobył drużynowo I miejsce w  Mistrzostwach Europy Karate Shotokan w Grecji.

Wioleta Szymańska

Jest absolwentką Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, a obecnie słuchaczem kl. II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych ZSU-G. Wyróżnia się talentem i zamiłowaniem do sportu, co znajduje odzwierciedlenie w licznych osiągnięciach. Jako uczennica ZSZ często reprezentowała szkołę na zawodach. Na swoim koncie ma liczne sukcesy, m.in. I miejsce w biegu na 1500 m. na Mistrzostwach Południowej Wielkopolski w Lekkiejatletyce w 2013r., I miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego w 2015r. w Ostrowie Wlkp., II miejsce w biegu na tym samym dystansie na Wojewódzkich Mistrzostwach LZS w Pile w 2016 r. Wioleta Szymańska zdobywa I miejsce w Biegu Przemysława 2016 w Pleszewie oraz I miejsce w biegu na 800 m. w rozgrywkach Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej w Poznaniu. Reprezentowała szkołę także w innych dyscyplinach sportowych: piłce nożnej oraz unihokeju. Jest kilkukrotną uczestniczką eliminacji Mistrzostw Polski Juniorów w biegach.

Katarzyna Wasiewicz

Katarzyna Wasiewicz jest uczennicą Gimnazjum Specjalnego w Zespole Placówek Specjalnych w Pleszewie. Wyróżnia się aktywnością i zaangażowaniem w działalność szkoły w różnych obszarach: artystycznym, przedmiotowym i społecznym. Działa w 18 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku”. W roku szkolnym 2015/2016 zajęła III miejsce drużynowo w Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” Rejonu Kaliskiego w Ostrowie Wlkp. W XII Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Pleszewie zajęła III miejsce. Katarzyna Wasiewicz prowadziła szkolne pokazy przyrodnicze „Światło i dźwięk”. Angażuje się także w przedsięwzięcia sportowe: reprezentowała Zespół Placówek Specjalnych w wiosennych biegach lekkoatletycznych w Ostrowie Wlkp.

            

FILAR KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

W tym roku nagrodę „Filar Kształcenia Zawodowego” zdobyła firma „DOMER” Marcina i Zdzisława Siereckich.

 


Firma DOMER powstała w 1991 roku. Jej założycielem był Zdzisław Sierecki. Rodzinne przedsiębiorstwo zajmowało się początkowo sprzedażą wyłącznie części do Artykułów Gospodarstwa Domowego. Z czasem firma rozszerzyła swoją ofertę handlową o akcesoria do produkcji pieców c.o. dla dynamicznie rozwijającej się w Pleszewie i okolicy branży kotlarskiej. Obecnie DOMER zatrudnia 23 pracowników. Należy do wiodących firm zaopatrujących zakłady kotlarskie, sklepy i hurtownie instalatorskie w całym kraju i zagranicą. W ofercie posiada około 5 tysięcy pozycji asortymentu do produkcji i eksploatacji kotłów c.o..               
W 2013r. DOMER rozpoczął produkcję specjalistycznych wentylatorów do kotłów c.o., sygnowanych własną marką.
Firma DOMER aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności poprzez wsparcie działalności edukacyjnej, sportowej i społecznej. Zasłużyła na wysokie uznanie za działania na rzecz kształcenia zawodowego młodzieży. Od 2014 roku we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych w Pleszewie DOMER organizuje praktyki zawodowe i uczestniczy w programie wymiany uczniów z partnerskiego powiatu Ammerland w Niemczech w ramach programu ERASMUS+.
Praktyki uczniowskie w firmie DOMER organizowane są w nowatorski sposób. Tworzone są trzyosobowe zespoły, składające się z ucznia polskiego, ucznia niemieckiego oraz pracownika firmy, co zapewnia stały nadzór i pomoc osoby prowadzącej i opiekującej się praktykantami. Stosowany jest system rotacji stanowisk. Praktykanci wykonują czynności na każdym etapie produkcji wentylatorów; od pobrania elementów z magazynu, poprzez obróbkę, konfigurację, montaż, kontrolę jakości, pakowanie aż do przekazania na magazyn wyrobów gotowych. Tak przygotowany system kształcenia praktycznego pozwala na wykonanie pełnowartościowej pracy i zapoznanie uczniów ze wszystkimi etapami produkcji i logistyki w przedsiębiorstwie.
    

 

NAGRODA STAROSTY PLESZEWSKIEGO
im. ARTURA SZENICA

W tym roku po raz pierwszy wręczono jeszcze jedno wyróżnienie: statuetkę Artura Szenica, wybitnego Pleszewianinia, patrioty, działacza niepodległościowego, pierwszego Starosty Pleszewskiego po odzyskaniu niepodległości. Nagroda jest honorowym wyróżnieniem i dowodem  uznania za zasługi dla rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego, sportowego, współpracy międzynarodowej lub promocji Powiatu Pleszewskiego. Nagroda przyznawana jest w postaci statuetki oraz aktu nadania.

Otrzymali ją: trener niepełnosprawnych tenisistów stołowych Marek Biernat oraz Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie. Dla ZSU-G nagrodę odebrała dyrektor Iwona Kałużna


Od wielu lat Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie aktywnie współpracuje z pracodawcami, w tym z lokalnym rzemiosłem i skuteczne przygotowuje uczniów do wykonywania zawodu. Praktyczna nauka zawodu odbywa się u kilkuset pracodawców z Powiatu Pleszewskiego i powiatów sąsiednich. Dzięki współpracy z przedsiębiorcami wprowadzono szereg nowatorskich rozwiązań w procesie kształcenia zawodowego, teoretycznego i praktycznego oraz w metodyce nauczania, w tym: włączenie pracodawców w przygotowanie programów nauki w zawodach różnych branż, kształcenie dualne oraz naprzemienną organizację pracy i nauki ucznia (tydzień w szkole, tydzień na praktykach). Wspólnie realizowane są projekty unijne, innowacje pedagogiczne a także przygotowania do udziału w konkursach branżowych np. budowlanych, fryzjerskich, piekarskich czy gastronomicznych.
Uczniowie ZSUG odnoszą sukcesy w konkursach i turniejach zawodowych na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskich, zdobywają dyplomy dodatkowych form kształcenia, stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Starosty Pleszewskiego.
W ciągu ostatnich 10 lat poza subwencją oświatową szkoła pozyskała dodatkowe 2 mln zł środków zewnętrznych na realizację projektów edukacyjnych i różnych form działalności, jak: staże, wymiany zagraniczne, szkolenia branżowe, warsztaty, jak również na doposażenie w sprzęt do pracowni zawodowych, pomoce dydaktyczne i podręczniki szkolne.
ZSU-G współpracuje z zagranicznymi szkołami zawodowymi m.in. z Gütersloh i Borna w Niemczech oraz ze Stebnika k. Truskawca na Ukrainie.
Od czterech lat Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych jest organizatorem Wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła w Pleszewie - sztandarowej imprezy Powiatu Pleszewskiego, promującej tradycje rzemieślnicze i szkolnictwo zawodowe. Festiwal odniósł ogromny sukces frekwencyjny i promocyjny.
ZSUG kultywuje pamięć i krzewi idee swojego wielkiego patrona Hipolita Cegielskiego. Kształci i wychowuje młodzież w duchu pozytywizmu i pracy organicznej, w kulcie pracowitości, przedsiębiorczości, kreatywności i samodzielności. Rok rocznie szkoła organizuje Święto Patrona, a do tradycji szkoły wprowadzono ceremonię symbolicznego pasowania absolwentów na czeladników Szablą Kilińskiego.            
Poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wyróżniło ZSU-G w Pleszewie Medalem „LABOR OMNIA VINCIT”.
W ubiegłym roku obchodziliśmy Jubileusz 130-lecia szkoły zawodowej w Pleszewie.

         

             


Marek Biernat
jest trenerem dzieci i młodzieży w Uczniowskim Klubie Sportowym „ŻAKI” Taczanów. Jego podopieczni, młodzi tenisiści regularnie zdobywają medale w Okręgowych Turniejach Klasyfikacyjnych i Mistrzostwach Okręgu - Południowa Wielkopolska.
Marek Biernat jest także prezesem i trenerem w klubie sportu niepełnosprawnych „START” Kalisz oraz jednym z trenerów polskiej Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych. Pełni ponadto funkcję członka Prezydium Zarządu Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego. Jest sędzią międzynarodowym w tej dyscyplinie sportu. To on zorganizował po raz pierwszy w Pleszewie Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w 2014 roku. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro jego podopieczni  zdobyli aż 8 medali. Jak sam przyznaje był bardzo miło zaskoczony, że udało się odnieść aż tak wielki sukces.
Jego motto życiowe brzmi: „Walcz o to czego pragniesz, bo samo do ciebie nie przyjdzie, szczęściu trzeba pomóc”.

Trzecim laureatem Nagrody Starosty Pleszewskiego im. Artura Szenica został Landrat Ammerlandu Jörg Bensberg w uznaniu Jego osobistych zasług w rozwijaniu i umacnianiu partnerstwa Powiatu Ammerland i Powiatu Pleszewskiego. Ta Nagroda zostanie oficjalnie wręczona w dniu 13 stycznia 2017r. podczas Spotkania Noworocznego Powiatu Ammerland w Westerstede.            

***

Uroczystość zakończył patriotyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie pod kierunkiem Anny Sobiejewskiej.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy