WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Nagroda Szenica dla landrata Ammerlandu

W dniach 12-14 stycznia delegacja Powiatu Pleszewskiego przebywała z wizytą w Niemczech.

W dniu 13 stycznia uczestniczyła w tradycyjnym Spotkaniu Noworocznym Powiatu Ammerland w Westerstede. W tym roku akademia odbyła się po raz trzydziesty, a uczestniczyli w niej m.in. deputowani do Bundestagu, przedstawiciele władz landu Dolna Saksonia, niemieccy samorządowcy oraz ludzie biznesu, nauki i kultury.

Szczególnie serdecznie była witana delegacja z Polski, z partnerskiego Powiatu Pleszewskiego w składzie: Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski oraz Wicestarosta Eugeniusz Małecki.      

Tematem przewodnim noworocznego spotkania w Westerstede była integracja z osobami niepełnosprawnymi. Z tej okazji wykład wygłosiła pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych rządu Dolnej Saksonii Petra Wontorra. Publiczność obejrzała także występ zespołu muzyczno - tanecznego „Phonebox” z ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Bad Zwischenahn.

Spotkanie było okazją do posumowania działalności powiatu Ammerland w minionym 2016 roku. Przemówienie wygłosił landrat Ammerlandu  Jörg Bensberg.

Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski przekazał mieszkańcom Ammerlandu życzenia noworoczne.

  

Podczas spotkania miał miejsce bardzo miły akcent. Polska delegacja przekazała landratowi Jörgowi  Bensbergowi nagrodę honorową Powiatu Pleszewskiego im. Artura Szenica. Statuetkę wręczyli starosta Maciej Wasielewski i Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kuberka. Dla Jörga Bensberga nagroda było dużą niespodzianką.

- Drogi Jörgu! Chcemy odwdzięczyć Ci się za kilkanaście lat trwałej przyjaźni, sympatii i współpracy - zapowiedział starosta Maciej Wasielewski. - W uznaniu Twoich osobistych zasług w rozwijaniu i umacnianiu partnerstwa Powiatu Ammerland i Powiatu Pleszewskiego mam przyjemność wręczyć Ci Nagrodę Honorową Powiatu Pleszewskiego im. Artura Szenica. Ta statuetka wykonana z brązu przedstawia popiersie Artura Szenica, pierwszego Starosty Pleszewskiego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nagroda została ustanowiono w ubiegłym roku przez Zarząd Powiatu w Pleszewie. To najwyższe wyróżnienie, jakie nasz samorząd może przyznać osobie lub instytucji. To dowód uznania za zasługi dla Powiatu Pleszewskiego, w tym m.in. w dziedzinie współpracy międzynarodowej. Wiemy, że od początku byłeś zwolennikiem porozumienia naszych powiatów. Gdy 16 lat temu nasi poprzednicy podpisywali to historyczne porozumienie byłeś dyrektorem powiatu Ammerland. Dlatego uważamy Cię za Współtwórcę i dobrego ducha Naszej Współpracy. Przez te kilkanaście lat udało się nam wspólnie dużo osiągnąć. (…) Bardzo dziękuję Ci za 16 lat dobrej, wzorowej i udanej współpracy!

Przy okazji wizyty odbyły się rozmowy nieoficjalne w starostwie. Omówiono plany współpracy między obu powiatami na lata 2017-2018. Polska delegacja była zainteresowana wynikami wyborów komunalnych w Niemczech, które odbyły się we wrześniu 2016r., zadaniami i funkcjonowaniem samorządów powiatowych w Niemczech, wielkością budżetu, a także rozwiązywaniem problemów związanych z falą imigrantów w Niemczech. W ubiegłym roku tylko do Ammerlandu przybyło około 1.300 uchodźców z takich krajów jak Syria, Irak, Afganistan i Erytrea. Tak liczny napływ azylantów był ogromnym wyzwaniem dla służb, instytucji socjalnych i administracji powiatu Ammerland.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy