WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Wielkie łowy na lisa zakończone!

Organizatorami polowania było Starostwo Powiatowe w Pleszewie i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu.

Do polowania włączyło się 11 kół łowieckich, działających na terenie Powiatu Pleszewskiego. Zgodnie z ustalonymi zasadami regulaminowymi odstrzał był prowadzony przez cały tydzień od 6 do 11 lutego. Jego efektem jest redukcja populacji drapieżników o 215 osobników, w tym 212 lisów i 3 kuny. Jest to bardzo wysoki wynik! W ubiegłym roku upolowano 85 sztuk.

 
Największą skutecznością odstrzału wykazały się następujące koła:

1. Koło Łowieckie Nr 29 „Darz Bór” w Jarocinie – 42 lisy, 1 kuna.
2. Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” w Gołuchowie – 35 lisów, 1 kuna.
3. Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” w Pleszewie – 35 lisów.
4. Koło Łowieckie Nr 22 „Bażant” w Dobrzycy – 34 lisy.
5. Koło Łowieckie Nr 23 „Darz Bór” w Pleszewie – 29 lisów.
6. Koło Łowieckie Nr 6 „Nemrod” w Łodzi – 21 lisów, 1 kuna.   

Dla trzech najlepszych kół Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski ufundował puchary, a Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Kaliszu Wojciech Szostakowski dołączył okolicznościowe statuetki z lisem.

Władze powiatowe i myśliwi z kół łowieckich doszli do wniosku, że odstrzał lisów jest niezbędny w celu przywrócenia prawidłowych relacji miedzy populacjami w środowisku. Powiatowe polowanie na lisa ma na celu poprawę sytuacji zwierzyny drobnej.      

Naczelnik powiatowego Wydziału Ochrony Środowiska Piotr Fabisz wyjaśnia, dlaczego odstrzał listów jest konieczny. - Liczba odstrzelonych lisów pokazuje, że w naszym powiecie wciąż jest ich bardzo dużo. Dorosły osobnik tego gatunku potrzebuje dziennie około 0,5 - 1 kg pożywienia. Lis poluje na wszelką zwierzynę drobną mniejszą od siebie, jak bażanty, kuropatwy, zające, myszy, żaby itp. Nadmierna populacja lisów jest więc zagrożeniem dla zwierzyny drobnej. Dawniej lisów było mniej i były potrzebne w środowisku. Pełniły rolę tzw. czyścicieli siedlisk, gdyż lisy żywią się także padliną. Jak wynika z analiz Starostwa Powiatowego w Pleszewie nagły wzrost liczebności lisów w powiecie pleszewskim nastąpił od 1995 roku i został spowodowany po części przez ingerencję człowieka w środowisko. Masowe szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie wyeliminowały tę groźną chorobę i spowodowały, że lisy przestały na nią padać. W konsekwencji ich populacja gwałtownie wzrosła. W równie szybkim tempie zaczęła spadać liczebność zwierzyny drobnej. To pokazuje jak z pozoru niegroźne działania mogą zachwiać naturalną równowagą w ekosystemie. Dziś na naszym terenie podobnym przykładem jest niekontrolowany przyrost liczby bobrów, spowodowany ich reintrodukcją i objęciem ochroną gatunkową. Czasami ingerencja człowieka w środowisko może przynieść efekt inny od zamierzonego.


Nagroda za I miejsce dla Koła Łowieckiego Nr 29 „Darz Bór” z Jarocina.     


II miejsce - Koło Łowieckie Nr 19 „Żubr” z Gołuchowa.     


III miejsce -  Koło Łowieckie Nr 46 „Hubertus” z Pleszewa.     

        
Pokot lisów przy Wigwamie w Gołuchowie - 11 lutego 2017r.  


Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy

Fot. Piotr Fabisz