WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Pięć pojazdów z Funduszu Osób Niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie rozliczyło projekt na zakup środków transportowych w ramach programu PFRON-u „Wyrównywania Różnic Między Regionami III” dla 5 beneficjentów: Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, Gminnego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerminie,  Gminnego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzycy, Wiejskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” w Choczu oraz Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” w Gołuchowie. 

 L.p.

 Beneficjent

 Cena

Dofinansowanie
PFRON

 Wkład własny

 1 Wiejskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych
„Klaudiusz” w Choczu (WTZ w Nowolipsku)
 139.890 zł  79.040 zł

 60.850 zł, w tym:
 10.000 zł Powiat Pleszewski
 20.000 zł Gmina Chocz
 30.850 zł Stowarzyszenie
       

 2  Stowarzyszenie „Mieszkańcom Gminy Gołuchów”
w Gołuchowie
 136.980 zł  69.160 zł

 67.820 zł, w tym:      
 58.020 zł Gmina Gołuchów
 9.800 zł Stowarzyszenie
       

 3  
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerminie
 136.980 zł  77.064 zł  59.916 zł Gmina Czermin
 4  
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrzycy
 140.980 zł  69.160 zł  71.820 zł Gmina Dobrzyca
 5  
Zespół Placówek Specjalnych w Pleszewie
 149.736 zł  76.180 zł  73.556 zł Powiat Pleszewski
   
Razem
 704.566 zł  370.604 zł

 

 

Pojazdy kosztowały w sumie 704.566 zł, w tym kwota dofinansowania z PFRON wyniosła 370.604 zł, a wkład powiatu to 83.556 zł.    

- Udało się nam dostać lepsze samochody od modelu podstawowego. Przy zakupie pięciu pojazdów wynegocjowaliśmy bardzo korzystne ceny -poinformował Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. - Na każdym samochodzie uzyskaliśmy rabat 32.000 zł od cen katalogowych. Łatwo policzyć, że w sumie zaoszczędziliśmy 160.000 zł. W dodatku wytargowaliśmy dodatkowe wyposażenie, w tym tempomat w jednym z aut, dodatkowy zestaw opon, w niektórych samochodach podjazdy dla wózków inwalidzkich czy wycieraczki tylnych szyb.

Zdaniem starosty zakup pięciu aut w jednym roku to rekord. - Wnioskowaliśmy o  środki na 6 samochodów. Fundusz odmówił nam tylko dla DPS w Pleszewie, gdyż uznał, że ta placówka ma na razie kilkuletniego busa. Ale i tak możemy mówić o dużym sukcesie - stwierdził starosta Maciej Wasielewski. W poprzednich latach z PFRON-u udało się pozyskać dotacje na zakup trzech innych pojazdów; dwóch w 2014 roku dla Domu Pomocy Społecznej w Fabianowie i Ośrodka Wsparcia przy PCPR w Pleszewie oraz jednego w 2015 roku dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gizałkach.     

Zadowolenia nie krył także wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj. - Mamy nową flotę pojazdów, która stwarza lepsze warunki do przewozu osób niepełnosprawnych, naszych mieszkańców. Warto było się porozumieć i występować w tej sprawie razem.

Za pomoc w pozyskaniu auta dziękował m.in. kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku Piotr Stencel z Wiejskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” w Choczu.

Nowe auta to Volkswageny Transportery TDI Caravelle, rocznik 2016, ale różnie skonfigurowane i wyposażone w zależności od potrzeb i specyfikacji zamawiających instytucji. Cześć pojazdów posiada mocniejsze silniki, cześć ma z tyłu pokład i wysuwane szyny dla wózków inwalidzkich. Cztery samochody mają grafitowy kolor karoserii, a jeden jest czerwony. 

Samochody zostały dostarczone pod koniec ubiegłego roku i są już wykorzystywane od kilku miesięcy. Zaprezentowano je wszystkie w dniu 16 lutego br. na parkingu Starostwa Powiatowego w Pleszewie.        

Pojazdy poświęcić proboszcz parafii p.w. Św. Floriana w Pleszewie ks. kanonik Tadeusz Pietrzak.

W uroczystości uczestniczyli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, Wicestarosta Eugeniusz Małecki, dyrektor PCPR w Pleszewie Grażyna Kaczmarek, Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, Burmistrz Chocza Marian Wielgosik, Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Wicewójt Gminy Gołuchów Krystyna Kubiak, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie Elżbieta Kwiatek, kierownik GOSP w Dobrzycy Anna Marciniak, kierownik WTZ w Nowolipsku Piotr Stencel, kierownik WTZ w Kucharach Marcin Trzebniak oraz kierowcy samochodów.    

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy