WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Korzystne przetargi na inwestycje drogowe 2017!


1) Przebudowa drogi powiatowej Chocz - Józefów / PROW 2014-2020

Koszt modernizacji drogi powiatowej nr 4310P Chocz - Józefów szacowano początkowo na kwotę 1.489.532 zł. Powiat Pleszewski zdobył na te inwestycję dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w wysokości 947.789 zł.

Starostwo Powiatowe w Pleszewie rozstrzygnęło przetarg na przebudowę drogi Chocz - Józefów. O kontrakt ubiegało się 5 firm. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. z Kalisza, które złożyło najkorzystniejszą ofertę i wykona zadanie za cenę 972.158 zł, tj. o 0,52 mln taniej od ceny wyjściowej. Inwestycja będzie więc znacznie tańsza. Inni oferenci proponowali ceny przekraczające 1 mln zł.

Długość remontowanego odcinka z Chocza do Józefowa wynosi ponad 2,6 km. Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje m.in.: poszerzenie jezdni do 5,5 metra, wykonanie warstwy wyrównawczej i nawierzchni ścieralnej z masy asfaltowej. - W specyfikacji istotnych warunków zamówienia określiliśmy, że asfalt ma być wylany w sposób jednolity na całej szerokości jezdni bez łączeń między pasami jazdy -  tłumaczy rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie Tomasz Wojtala. - Tę metodę stosowaliśmy już przy modernizacji dróg Pleszew - Dobrzyca i Ludwina - Kajew. Jest to technologia trudniejsza, bo wymaga odpowiednich maszyn i tymczasowego zamknięcia ruchu, ale taka droga jest potem zdecydowanie trwalsza. Dzięki temu na środku jezdni nie tworzą się szczeliny, które mogą się wykruszać pod wpływem wody i mrozu.

Przebudowa drogi Chocz - Józefów ma być zakończona do 15 maja tego roku.

 

***

W tym roku Powiat Pleszewski wykona także dwie inwestycje,
na które samorząd pozyskał dofinansowanie
z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

2.) Przebudowa drogi powiatowej Dobrzyca - Koryta, Etap II w Koźmińcu / PRGiPID 2016-2019


Planowany w tym roku II etap przebudowy drogi powiatowej nr 4173P Dobrzyca - Koryta w miejscowości Koźminiec miał kosztować 3.999.219 zł. Na taką kwotę opiewał wniosek o dofinansowanie inwestycji z Programu z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej 2016-2019. Dotacja miała wynieść prawie 2 mln zł.

W przetargu, ogłoszonym przez  Zarząd Dróg Powiatowych w Pleszewie, startowały 4 firmy; z Pruszkowa, Kalisza, Kościna i Jarocina. Już wiadomo, że zadanie będzie kosztowało znacznie mniej. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A. w Kaliszu, które złożyło ofertę na kwotę 2.740.897 zł, czyli o 1,25 mln zł mniej niż w pierwotnym kosztorysie. Oferty firm konkurencyjnych okazały się droższe, niektóre nawet powyżej 3 mln zł.

Przebudowa obejmie odcinek 2,9 km drogi w Koźmińcu, a roboty mają być ukończone do połowy października.   


3) Przebudowa drogi powiatowej Kuchary - Kucharki / PRGiPID 2016-2019      

Drugą inwestycją, która będzie realizowana w tym roku przy dofinansowaniu z Programu z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej 2016-2019 jest przebudowa drogi powiatowej nr 4348P Kuchary - Kucharki. Zadanie zostało wycenione na kwotę 2.999.000 zł, w tym dotacja z PRGiPID miała wynieść 1,5 mln zł.

Do przetargu przystąpiły 3 firmy: z Kalisza, Jarocina i Błaszek. I tym razem najkorzystniejszą ofertę przedstawiło PBD S.A. Kalisz, które oszacowało wykonanie zadania na 2.448.741 zł. W ten sposób koszt zmalał o 0,55 mln zł.

Powiat Pleszewski zmodernizuje 2 km drogi z Kuchar do Kucharek. Termin oddania inwestycji do użytku przypada 15 października 2017 roku.

 

***

- Ceny po przetargach na inwestycje drogowe są znacznie niższe od kosztorysów projektowych, dlatego proporcjonalnie zmniejszy się zarówno dofinansowanie z programów PROW i PRGiPID, jak i wkład finansowy powiatu i gmin - tłumaczy rzecznik starostwa Tomasz Wojtala. - Do podanych cen należy doliczyć koszty opracowania dokumentacji technicznej i nadzoru inwestorskiego.