WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Światowy Dzień Praw Konsumenta

Światowy Dzień Praw Konsumenta obchodzimy 15 marca.

Pierwszy Dzień Konsumenta odbył się w 1983 roku w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy’ego, które odnosiło się do projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Prezydent USA  sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.

W Polsce  Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku, czyli od czasu uchwalenia ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.   

W tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zwrócić uwagę opinii publicznej na prawa konsumenckie seniorów. Zdarza się, że nieuczciwi przedstawiciele handlowi - wykorzystując podeszły wiek klientów - namawiają ich do zawarcia niekorzystnych umów podczas zamkniętych pokazów lub wizyt domowych. To najczęstsze skargi osób starszych, jakie odnotowuje UOKiK. 

Czytaj więcej na ten temat:      Światowy Dzień Konsumentów - prawa konsumentów seniorów