WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Marzec 2017 z kwalifikacją wojskową

Celem kwalifikacji wojskowej jest rejestracja młodych roczników i sprawdzenie stanu ich zdrowia fizycznego i psychicznego pod kątem przydatności do czynnej służby wojskowej. W 2009 roku powszechny pobór do wojska został zastąpiony przez tzw. kwalifikację wojskową. Zawieszono wówczas zasadniczą służbę wojskową na rzecz uzawodowienia armii.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Powiecie Pleszewskim rozpoczęła się 9 marca i potrwa do końca miesiąca. Jako pierwsi przed komisją stanęli mężczyźni w wieku 19 lat z gminy Pleszew, potem kolejno wzywani są mieszkańcy gmin Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów i Chocz. Ponadto mają stawić się młode kobiety - studentki lub absolwentki potrzebnych w armii kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych.

Powiatowa Komisja Lekarska w Pleszewie pracuje w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie przy Al. Wojska Polskiego 21.

Komisja pracuje w składzie:
1. Przewodniczący - lek. med. Adam Matuszczak (chirurg),
2. Sekretarz komisji - Marcin Mazurek (inspektor powiatowego Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa),
3. Pracownik średniego personelu medycznego Stefan Drążewski.

W pracach komisji uczestniczą przedstawiciele burmistrzów, wójtów oraz Wojskowego Komendanta Uzupełnień z Kalisza.       

W tym roku na Powiatową Komisję Lekarską w Pleszewie wezwania otrzymało:      
- 405 mężczyzn rocznika 1998,
- 49 mężczyzn roczników starszych, którzy nie otrzymali dotąd żadnej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- 14 kobiet z roczników 1993-98, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych, weterynaryjnych lub na kierunkach psychologicznych.       

 

 Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:

kategoria A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
kategoria B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej,
kategoria D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

 

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy