WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Lekcja życia! Objazdowy teatr prezentuje...

Już od wielu lat przy realizacji „Programu profilaktyki uzależnień” Powiat Pleszewski współpracuje z krakowskim teatrem KURTYNA, który przygotowuje do swojego repertuaru pouczające przedstawienia edukacyjno-profilaktyczne adresowane do młodzieży.          

W tym roku aktorzy przyjechali do Pleszewa ze spektaklem pt. „Spacer po linie” i wystawili go w ramach XVII WIELKOPOLSKICH DNI „STOP - Uzależnieniom” w czterech szkołach powiatowych: Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica, Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych, Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie, jak również w Zespole Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych w Marszewie.

Przedstawienie obejrzało w sumie ponad 600 uczniów. 

Spektakl „Spacer po linie” to przejmująca analiza czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji - to czynniki, które deregulują i niszczą cała strukturę emocjonalno-psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju. Te właśnie zagadnienia opisuje i nimi jest inspirowany scenariusz  nowego spektaklu Teatru KURTYNA pt. „Spaceru po linie”.


Scenariusz spektaklu pt. „Spacer po linie”

To miały być wyjątkowe urodziny 10-letniego Krystiana. Prezenty, liczne grono gości, głównie dorosłych, i dumni z syna, obficie zapełniający świąteczny stół potrawami i alkoholem jego rodzice. Zwykły przypadek sprawił, że podczas fetowanej przez gości popisowej wspinaczki Krystiana po drzewie krucha gałąź nie wytrzymała ciężaru chłopca. Złamana noga, konieczny wyjazd do szpitala, wszyscy dorośli pod wpływem alkoholu, decyzja ojca chłopca o zawiezieniu syna do szpitala samochodem… Moment nieuwagi i przeraźliwy odgłos odbijającego się od maski rozpędzonego auta ciała kilkuletniej dziewczynki, przeprowadzającej rowerek przez przejście dla pieszych. Potem przez lata matka Krystiana ukrywa przed synem, że jego ojciec odsiaduje wieloletni wyrok więzienia. Obecnie kilkunastoletni chłopak ma dużo swobody w swoim życiu. Uczy się nieźle, ale środki materialne, jakie ma do dyspozycji z pracującą, samotną matką, są zbyt szczupłe na zaspokojenie potrzeb, które narzuca środowisko rówieśnicze chłopaka. Łatwy zarobek, który zdaniem Krystiana ma także budować jego pozycję wobec dziewczyny, to sporadyczny handel narkotykami. Kiedy jeden z nauczycieli, niezwykle przychylnie nastawiony do chłopca, z troską gani go za ten przestępczy proceder, a chłopak dowiaduje się, kim jest ojciec, Krystian postanawia wyrównać swoje rachunki ze światem. Nauczyciel staje się wrogiem, którego agresywna próba skarcenia kończy się dla chłopca pobytem w domu poprawczym. Wciągnięcie kochającej go dziewczyny, Dagmary, nieświadomej zamiarów Krystiana w intrygę przeciwko nauczycielowi, skutkuje tragiczną śmiercią jej taty. Chłopak zrywa stosunki z matką, nie chce kontaktować się z ojcem, który wyszedł na wolność z więzienia. Już jako osadzony, z wieloletnim wyrokiem, Krystian staje się bohaterem filmowego dokumentu „Niewinny”, w czasie realizacji którego młody człowiek podejmuje próbę zrozumienia motywów swojego postępowania.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy