WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Witold Pilecki - Zwyczajny Bohater. Wystawa w Poznaniu

Twórcami wystawy są Muzeum Ziemiaństwa z Dobrzycy oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli z Kalisza. Ekspozycja była wcześniej prezentowana w szkołach średnich na terenie południowej Wielkopolski. Teraz wystawa została pokazana w stolicy województwa.

Jej otwarcia dokonali: dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Dorota Kinal, dyrektor Muzeum Ziemiaństwa Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy Wiesław Kaczmarek oraz dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Jan Bartczak.

Z inicjatywy Starosty Pleszewskiego Macieja Wasielewskiego w uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyła GRH Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa.

pilecki__10_

Wystawę obejrzała także grupa młodzieży z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego z Sowiny Błotnej.

Wystawa ukazuje drogę życiową ochotnika do Auschwitz rotmistrza Witolda Pileckiego - patrona Żołnierzy Wyklętych. Opracowano ją w oparciu o materiały udostępnione przez syna rotmistrza – Andrzeja. Wystawa koncentruje się na działalności konspiracyjnej Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, do którego trafił jako ochotnik z misją zleconą przez konspiracyjną Tajną Armię Polską. Wystawa ukazuje również dzieciństwo i młodość rotmistrza, jego życie jako ziemianina i wojskowego oraz działalność w kolejnych organizacjach społecznych i gospodarczych w okresie II RP. Istotną częścią ekspozycji są także dramatyczne losy Pileckiego po wojnie - od powrotu do kraju z misją zleconą przez gen. Władysława Andersa, przez proces i karę śmierć w maju 1948 roku, aż po próby rehabilitacji rotmistrza, jego ułaskawienie w roku 1990, pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego i awans do stopnia pułkownika.       

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy

Fot.
Robert Czajczyński