WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

2,5 mln zł na scalenie gruntów rolnych w Kwileniu

Powiat Pleszewski w latach 2010 - 2015 przeprowadził proces scalenia gruntów w miejscowości Brudzewek w Gminie Chocz, gdzie istniało duże rozdrobnienie działek rolnych. Teraz przyszedł czas na Kwileń.

W ubiegłym roku Powiat Pleszewski złożył wniosek o sfinansowanie scalenie gruntów w okolicach Kwilena, gmina Chocz w ramach PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2014-2020, poddziałanie „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”. Był to jedyny wniosek z całego województwa. Nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim był przeprowadzony w listopadzie 2016 roku. W dniu 23 marca 2017r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził wniosek Powiatu Pleszewskiego.

29 marca 2017r. w Urzędzie Miasta Gminy Chocz podpisano umowę o przyznaniu pomocy. Ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego umowę podpisali Wicemarszałek Krzysztof Grabowski i Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Izabela Mroczek, a ze strony Powiatu Pleszewskiego Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Wicestarosta Eugeniusz Małecki oraz Skarbnik Powiatu Mariusz Gramala. Świadkami podpisania umowy byli Burmistrz Chocza Marian Wielgosik i Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Chocz Jan Woldański.   

Dofinansowanie wynosi 2.492.876 zł, co niemal w całości wyczerpało alokację środków województwa na realizację scaleń gruntów. Środki w 63,63% pochodzić będą z  Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i są wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozostała cześć to wkład budżetu państwa.

Na koszt operacji składają się:
• prace projektowe i geodezyjne, które będą kosztować 1.032.050 zł,
• poscaleniowe zagospodarowanie obszaru, w tym budowa i przebudowa dróg dojazdowych do pól, korekta parametrów technicznych urządzeń melioracyjnych oraz rekultywacja ziemi, umożliwiająca mechaniczną uprawę  - 1.460.826 zł.
           
Powierzchnia objęta scaleniem to 378,6578 ha (cały obręb ewidencyjny Kwileń), w tym grunty rolne - 279,8165, grunty leśne - 38,7270 ha oraz grunty zabudowane, zurbanizowane i grunty pod wodami - 60,1143 ha. Łączna liczba działek geodezyjnych wynosi 957. Na obszarze scalenia znajduje się 78 gospodarstw rolnych o średniej powierzchni 3,98 ha.

Scalenie działek rolnych to bardzo długi i mozolny proces. Operacja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich ma zakończyć się w czerwcu 2020 roku, a drugi do grudnia 2022 roku.    


Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy