WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Debata wolnego krzesła. Lekcja obywatelska

W tym roku Tydzień Obywatelski w Pleszewie odbył się pod hasłem „Jestem Obywatelem - Współdecyduję”. Inicjatywa adresowana była do uczniów gimnazjów i  szkół ponadgimnazjalnych oraz członków organizacji pozarządowych. Tydzień Obywatelski jest częścią projektu profilaktycznego Wielkopolskie Dni „STOP Uzależnieniom”, realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie.

Celem Tygodnia Obywatelskiego 2017 było:

• Promowanie wśród młodego pokolenia postaw obywatelskich i aktywnego udziału w życiu publicznym
• Włączanie młodzieży we współdecydowanie o swoim mieście, gminie, powiecie
• Analiza sytuacji młodzieży w Powiecie Pleszewskim i Gminie Pleszew.
• Pokazanie pozytywnych przykładów zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej
• Promocja wolontariatu
• Profilaktyka uzależnień poprzez wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego

Głównym organizatorem Tygodnia Obywatelskiego była Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla Młodzieży Dojeżdżającej - Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie. Współorganizatorami były urzędy, instytucje i organizacje: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Fundacja Animacja, Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi, Spółdzielnia Socjalna PAIDI, Młodzieżowa Rada Miejska w Pleszewie oraz Pleszewskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Narkomanii.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

 Fot. Robert Czajczyński

W środę 29 marca 2017r. w ramach Tygodnia Obywatelskiego w Pleszewie odbyła się w kinie HEL „Debata wolnego krzesła” na temat „Jestem obywatelem - współdecyduję! Włączanie młodzieży we współdecydowanie o wiosce, mieście, gminie, powiecie”. W debacie uczestniczyli uczniowie gimnazjów z Gminy Pleszew oraz szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Pleszewskiego.    

Do uczestnictwa w dyskusji zaproszono przedstawicieli władz powiatowych i miejskich oraz aktywistów organizacji pozarządowych. Z młodzieżą spotkali się: Sekretarz Powiatu Bogusława Prażucha (w zastępstwie nieobecnego starosty pleszewskiego), Wiceburmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, kierownik zespołu Wyrównywanie Szans Edukacyjnych z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Artur Łęga oraz doradca Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi Jacek Bykowski. Moderatorem panelu dyskusyjnego była Kierownik Powiatowej Świetlicy Środowiskowej Lucyna Roszak.

Dyskutowano o potrzebach i zainteresowaniach młodzieży, jej świadomości obywatelskiej, uczestnictwie i wpływie na życie społeczności lokalnej, działalności w stowarzyszeniach, pozytywnych przykładach zaangażowania w sprawy społeczne.    

Agnieszka Halama z Centrum Psychoedukacji i Doradztwa HALAMA z Trzcianki równolegle z debatą poprowadziła tzw. GRAPHIC RECORDING.

„Debata wolnego krzesła” była dla młodzieży interesującą lekcją praw obywatelskich.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy