WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Wygodnie zapłacisz kartą płatnicza lub smartfonem

Plany Ministerstwa Rozwoju przewidują, że do końca 2017 roku we wszystkich urzędach możliwe będzie dokonywanie opłat bezgotówkowo. Ministerstwo razem z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. wdraża „Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej”, obejmujący urzędy wojewódzkie i marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz komendy policji.

Już w ubiegłym roku w ramach programu pilotażowego Starostwo Powiatowe w Pleszewie wprowadziło na próbę system płatności bezgotówkowej. Program funkcjonował od listopada 2016r. do końca marca 2017 roku. Ponieważ system się sprawdził, starostwo postanowiło kontynuować przyjmowanie wpłat za pomocą kart płatniczych i zgłosiło swój akces do programu Ministerstwa Rozwoju i KIR S.A.

W ramach programu starostwo podpisało właśnie nową umowę z First Data Polska (właściciel marki POLKARD) o współpracy w zakresie obsługi i rozliczenia transakcji kartami płatniczymi z wykorzystaniem terminala elektronicznego POS (ang.: point of sale - punkt handlowy). Nowa umowa będzie obowiązywać 3 lata. W terminalach POS akceptowane są popularne karty płatnicze VISA i MasterCard w technologii tradycyjnej (tzw. stykowej) i zbliżeniowej typu PayPass (contactless) oraz płatności za pomocą urządzenia mobilnego (np. smartfona) z aplikacją BLIK. Tak jak w punktach handlowych wpłaty do limitu kwotowego 50 zł dokonywać można metodą zbliżeniową (o ile karta posiada opcję transakcji bezstykowej), natomiast przy większych sumach potrzebne jest wprowadzenie kodu PIN.

-  Coraz więcej osób nie nosi przy sobie gotówki i woli posługiwać się kartą płatniczą lub smartfonem. To nowoczesne rozwiązania bankowe. Wprowadzenie możliwości płatności bezgotówkowych w naszym urzędzie jest odpowiedzią na oczekiwania klientów, zwłaszcza korzystających z usług wydziału komunikacji. To duże ułatwienie - informuje rzecznik prasowy starostwa Tomasz Wojtala.

Za pomocą kart płatniczych można w starostwie regulować opłaty urzędowe,  głównie komunikacyjne i geodezyjne, które stanowią dochód budżetu Powiatu Pleszewskiego. UWAGA: wyjątkiem są należności z tytułu czynszów za lokale mieszkaniowe i użytkowe, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa oraz opłaty za usługi ksero. 

„Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej” ruszył 1 kwietnia 2017 roku. Program jest bezkosztowy dla urzędu. Starostwo nie jest obciążane opłatami za korzystanie z terminala ani za obsługę realizowanych płatności. Również klienci, dokonujący płatności bezgotówkowych w urzędzie, nie płacą prowizji od transakcji. - To jest najważniejsze, że ani urząd, ani nasi klienci nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów z tytułu korzystania z płatności elektronicznych - podkreśla Tomasz Wojtala.

Starostwo ze swej strony umożliwiło techniczną instalację terminala, zapewnia zasilanie elektryczne i połączenie sieciowe, zatrudnia kasjerów przeszkolonych do obsługi terminala, gwarantuje utrzymanie procedur bezpieczeństwa, uczestniczy w badaniach ankietowych dotyczących rozwoju płatności bezgotówkowych w jednostce oraz promuje tę formę rozliczeń.

Przypomnijmy, że kasa w Starostwie Powiatowym w Pleszewie znajduje się w budynku „A” na parterze, pokój nr 14 (obok Biura Obsługi Interesanta i Punktu Bezpłatnej Pomocy Prawnej). Okienko kasowe czynne jest w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godz. 7.45 do 14:30.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy