WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Aż 1500 ton asfaltu na wiosenne remonty dróg...

W marcu Zarząd Dróg Powiatowych w Pleszewie rozpoczął remonty dróg po okresie zimowym.

Na potrzeby remontów zamówiono aż 1000 ton mieszanki mineralno - bitumicznej. Na zlecenie ZDP remonty wykonuje Zakład Usługowo - Handlowy Damiana Wojtkowiaka z Bożacina k. Krotoszyna, który wygrał przetarg. Koszt usługi wynosi 403.440 zł. Prace remontowe prowadzone są sukcesywnie, począwszy od głównych dróg i odcinków najbardziej uszkodzonych w czasie zimy.

Naprawy nawierzchni (tzw. remonty cząstkowe) wykonano już na znacznej części dróg powiatowych. Do tej pory ekipa remontowa zakończyła czynności na następujących drogach: Dobrzyca - Koryta, Sośnica - Sośniczka, Koźminiec - Budy, Koźminiec - Wyki, Chocz - Białobłoty, droga w Starej Kaźmierce, Marianin - Broniszewice, Lenartowice - Grodzisko - Wieczyn, droga w Ludwinie, Dobra Nadzieja - Chorzew, Pleszew - Wszołów. Obecnie łatanie dziur odbywa się na drogach Dobrzyca - Polskie Olędry i Karmin - Taczanów.

     

Technologa robót polega na wykonaniu łat w ubytkach nawierzchni bez wycinania krawędzi lub gdzie jest to niezbędne z wycinaniem krawędzi. Naprawiane miejsca są oczyszczane, skrapiane lepiszczem, uzupełniane gorącą masą asfaltową, następnie zagęszczane mechanicznie, a na końcu walcowane lub ubijane przy użyciu lekkiego walca drogowego lub zagęszczarki płytowej.

Plan przewiduje wykonanie remontów cząstkowych na wszystkich drogach powiatowych do 31 maja 2017 roku. Wyrwy w asfalcie będą uzupełniane do wyczerpania zakontraktowanego zapasu 1.000 ton masy. Jeżeli to nie wystarczy, zakres robót zostanie zwiększony w ramach robót uzupełniających.    

***

Ta sama firma z Bożacina realizuje zlecenie na ścinkę poboczy na drogach powiatowych. Prace wykonywane są na drogach: nr 5145P od skrzyżowania z ul. Klonów w Dobrzycy do granicy z Powiatem Jarocińskim, o długości 4,9 km (gm. Dobrzyca) za cenę 22.601 zł oraz w ciągu dróg 4315P i 4314P na odcinku Żegocin - Wieczyn - Łęg -  Żegocin (gm. Czermin), o długości 6,9 km za cenę 20.369 zł. Usługa polega na ścinaniu darni na poboczach dróg, wycince krzaków i obcinaniu odrostów przy drzewach w odległości 1,5 m od krawędzi jezdni.

***

Ponadto Zarząd Dróg Powiatowych w Pleszewie ogłosił przetarg na wykonawcę remontów nawierzchni bitumicznych emulsją i grysami. Na te remonty ZDP przewiduje  500 ton mieszanki emulsji i grysów. Do wykonania napraw będzie użyta emulsja asfaltowa kationowa szybkorozpadowa klasy K1-65 oraz grysy bazaltowe. Prace będą wykonywane samochodem-remonterem typu „Patcher”, przeznaczonym do oczyszczenia ubytków w jezdni i wbudowania grysów kamiennych z emulsją asfaltową pod ciśnieniem. Na to zlecenie ZDP ma w budżecie 200.000 zł.

***

Oprócz tego pojedyncze uszkodzenia w nawierzchni dróg oraz naprawy interwencyjne wykonuje brygada gospodarcza z Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie. Do tego celu ZDP zamówił 40 ton masy mineralno - asfaltowej, układanej metodą „na zimno”. Dostawcą materiału jest Przedsiębiorstwo Drogowo - Inżynieryjne „KAREX” z Nowych Skalmierzyc, a wartości umowy wynosi 24.108 zł.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy