WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Teoria i plac manewrowy... Turniej Motoryzacyjny 2017

W eliminacjach uczestniczyło 30 zawodników z 10 szkół ponadgimnazjalnych z Kalisza i pięciu powiatów Płd. Wielkopolski: kaliskiego ziemskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, ostrowskiego i kępińskiego.

Współorganizatorami turnieju były następujące instytucje: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Polski Związek Motorowy w Kaliszu, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kaliszu, Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie oraz Delegatura Kuratorium Oświaty w Kaliszu.

Sędzią głównym turnieju była nadkom. Anita Piechocka z KPP w Pleszewie. W skład zespołu sędziowskiego weszli funkcjonariusze KPP Pleszew, pracownicy PZMot i WODR, pielęgniarz i ratownik medyczny. 

Fot. R. Czajczyński / Starostwo Powiatowe w Pleszewie

Uczestnicy eliminacji najpierw rozwiązywali testy teoretyczne. Musieli odpowiedzieć na pytania z przepisów ruchu drogowego i wiedzy o motoryzacji oraz rozwiązać obrazkowe symulacje ruchu na skrzyżowaniach. Potem przystąpili do egzaminu z zasad udzielania pierwszej pomocy, przygotowania pojazdu przed wyjazdem, a następnie zadań praktycznych na placu manewrowym: jazdy motorowerem po torze przeszkód oraz jazdy sprawnościowej samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”.    

Talerz Stewarta pozwala na przeprowadzenie ćwiczenia opracowanego przez 3-krotnego Mistrza Świata Formuły 1 sir Jackie Stewarta. Polega ono na przejechaniu wytyczonej trasy samochodem, wyposażonym w nieruchomy talerz na masce i umieszczoną na nim piłeczkę tak, aby nie wypadła z talerza. Ćwiczenie to pozwala poznać siły działające na pojazd w czasie przyspieszania, hamowania i skrętu oraz wymusza na kierowcy płynną, delikatną jazdę za pomocą odpowiedniego operowania pedałami hamulca i gazu. Dzięki takim ćwiczeniom kierujący ma lepsze przygotowanie do płynnej i ekonomicznej jazdy. Na drodze przekłada się to na umiejętność jazdy bez wpadania w poślizg.

Zawody odbyły się 21 kwietnia 2017r. na terenie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie. Konkurencje praktyczne przeprowadzono na szkolnym poligonie praktycznej nauki jazdy pojazdami mechanicznymi.

Wyniki:

I. Zespół Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych CKU w Marszewie
II. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie
III. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie
IV. Zespół Szkół Techniczno - Elektronicznych w Kaliszu
V. Zespół Szkół Transportowo - Elektrycznych CKU w Ostrowie Wlkp. 
VI. Zespół Szkół Przyrodniczo - Biznesowych w Tarcach
VII. Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
VIII. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach
IX. Zespół Szkół w Opatówku
X. Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie

Do etapu wojewódzkiego turnieju przeszło siedem drużyn (I – VII). 


Zwycięska drużyna ZSP-P CKU w Marszewie    

Najlepszymi zawodnikami eliminacji zostali: Filip Roszak z ZSP nr 2 w Jarocinie oraz Szymon Cichy i Mateusz Głaz z ZSP-P CKU w Marszewie.

Puchary i dyplomy ufundował Starosta Pleszewski. Nagrody i upominki  sfinansowały samorządy i współorganizatorzy.         

Nagrody laureatom wręczali: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, wicedyrektor Kuratorium Oświaty w Kaliszu  Zbigniew Taranek, dyrektor WORD w Kaliszu Stanisław Piotrowski, nadkom. Anita Piechocka z KPP w Pleszewie, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk oraz kierownik biura oświaty Starostwa Powiatowego w Kaliszu Jolanta Golicka.
     

Celem Turnieju Motoryzacyjnego jest:

1. Popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy motoryzacyjnej i znajomości przepisów o ruchu drogowym,
2. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
3. Ćwiczenie bezpiecznej jazdy i podnoszenie kultury kierowców,
4. Kształtowanie kulturalnych zachowań wobec innych uczestników ruchu.
5. Doskonalenie umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej.
6. Popularyzacja i przygotowanie do uprawianiu sportów motorowych.

Tomasz Wojtala
Rzecznik prasowy