WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Przygoda pod żaglami! Kurs na Horn

W czwartek, 20 kwietnia 2017r. zakończył się I etap programu edukacyjno - podróżniczego „Kurs na Horn”. Do konkursu przystąpiło aż 135 uczniów z pleszewskich szkół ponadgimnazjalnych! Młodzież pisała testy o tematyce żeglarskiej i polskiej historii morskiej.

 
Ostatecznie wybrano 25 najlepszych uczestników - po 5 z każdej szkoły. 

Laureaci I etapu programu „Kurs na Horn” z 5 pleszewskich szkół

Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica w Pleszewie:
1. Przemysław Depa
2. Magdalena Wróblewska
3. Mikołaj Łukomski
4. Aleksandra Spychała
5. Zuzanna Wesołek

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie:
1. Kamil Królak
2. Joachim Łyskawka
3. Krzysztof Ruciński
4. Michał Bursztynowicz
5. Jakub Owczarz

Zespół Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych w Marszewie :
1. Maciej Rzepka
2. Natalia Rybarczyk
3. Weronika Talaga
4. Rafał Grobelny
5. Justyna Łączniak

 
Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie:
1. Piotr Piasecki
2. Patryk Sokalski
3. Iwona Glapa
4. Klaudia Winiecka
5. Dawid Majchrzak

Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie:
1. Maciej Każmierski
2. Szymon Wojciechowski
3. Monika Łukomska
4. Piotr Michalak
5. Wiktoria Walczak
   

hn__6_

W nagrodę laureaci wezmą udział w dwudniowym rejsie jachtem morskim po Zatoce Gdańskiej. W trakcie rejsu odwiedzą porty w Gdańsku, Gdyni i na Helu. Uczniowie wraz z opiekunami poznają smak życia na morzu. Stanowić będą załogę jachtu, zostaną podzieleni na wachty, wypełniać będą obowiązki marynarzy, takie jak: prace pokładowe w trakcie manewrów portowych, prowadzenie jachtu, nawigowanie, a także przygotowywanie posiłków dla załogi. W programie rejsu jest również zwiedzanie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i jego oddziału na Helu,  Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu (w tym baterii obrony wybrzeża im. Heliodora Laskowskiego), w Gdyni  Muzeum Marynarki Wojennej oraz statku - muzeum „Dar Pomorza” (żaglowiec jest oficjalną siedzibą Bractwa Kaphornowców).

W związku z tym, że większość uczniów nigdy nie żeglowała, a już na pewno nie po morzu, Klub Sportów Wodnych „Vega” LOK Pleszew wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia zajęć przygotowawczych do rejsu. Szkolenie będzie polegało na zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi, jak i nauce obsługi jachtu.    

Ta grupa zakwalifikowała się do II etapie programu. Wiadomo, że nagrodą dla zwycięzców II etapie będzie już tygodniowy zagraniczny rejs morski po Morzu Bałtyckim.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy