WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Uczniowie na ratunek! VIII Turniej Ratowniczy w Pleszewie

Finał VIII Powiatowego Młodzieżowego Turnieju Ratowniczego pod patronatem Starosty Pleszewskiego odbył się 25 kwietnia 2017r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Fot. T.Wojtala / Starostwo Powiatowe w Pleszewie


Turniej otworzył Komendant Powiatowy PSP st. kpt. mgr Roland Egiert. Sprawy organizacyjne omówiła inspektor Barbara Jaworska z powiatowego Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Pleszewie.

Jury konkursowe pracowało w składzie: komendant Roland Egiert (przewodniczący), ratownik SOR Witold Szymczak, kierownik BZKiB Krzysztof Zawada. Egzamin pisemny i konkurencje nadzorowali ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Witold Szymczak, Paweł Kostuj i Tomasz Żuk, funkcjonariusze PSP Mariusz Glapa, Jacek Nowak, Sylwester Chwałkowski, Maciej Dajczak i Miłosz Banaszak oraz pracownicy Starostwa Powiatowego Barbara Jaworska, Justyna Koza i Marcin Mazurek.

Swoje drużyny na turniej wystawiło 9 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Pleszewskiego.

Zawodnicy nie mieli łatwego zadania. W pierwszej części musieli odpowiedzieć na 19 pytań w teście teoretycznym. Na odpowiedzi mieli 15 minut. W części praktycznej czekały na nich następujące zadania: masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomie, wybór typu gaśnic do różnych źródeł pożarów, wiązanie węzłów strażackich, zabezpieczenie poszkodowanych z otwartym złamaniem nogi lub amputowaną ręką oraz ewakuacja rannego na noszach.

Młodzież obejrzała pokaz z użyciem sprzętu ratownictwa drogowego, który przeprowadzili strażacy z OSP Dobrzyca. Ponieważ zbliża się sezon letni ratownik medyczny Dominik Kołaski przeprowadził szkolenie na temat utonięć i bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą.

Wyniki końcowe VIII Powiatowego Młodzieżowego Turnieju Ratowniczego

Kategoria GIMNAZJA        

1. Gimnazjum Dwujęzyczne im. Stanisława Staszica w Pleszewie   
2. Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
3. Gimnazjum im. Jana Pawła II w  Kowalewie
4. Gimnazjum w Choczu
5. Gimnazjum w Czerminie
6. Gimnazjum nr 2 w Pleszewie
7. Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Gizałkach
8. Gimnazjum w Taczanowie Drugim
9. Gimnazjum CKiW OHP w Pleszewie

***

            Kategoria SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE          

1. Zespół Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych CKU w  Marszewie
2. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie
3. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie
4. Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
5. Zespól Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie

 

Zwycięskie drużyny (I- III) w obu kategoriach zdobyły puchary Starosty Pleszewskiego, a główni laureaci także czeki o wartości 300 zł na zakup pomocy dydaktycznych do ratownictwa medycznego. Zawodnicy czołowych drużyn otrzymali także atrakcyjne nagrody rzeczowe; plecaki, torby turystyczne i sportowe.

Dyplomy, puchary i nagrody wręczyli Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i komendant straży Roland Egiert.

Nagrodzono także dwóch zwycięzców klasyfikacji indywidualnej. Wśród gimnazjalistów najlepszy był Paweł Urbaniak z Gimnazjum Nr 1 w Pleszewie, a wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych Katarzyna Kokocińska w ZSP-P CKU w Marszewie. Otrzymali oni puchary od Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie Zbigniewa Serbiaka.

Turniej miał na celu promowanie zasad ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży.

Organizatorzy turnieju:

  • Starostwo Powiatowe w Pleszewie
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy Pleszewskiego Centrum Medycznego
  • Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Pleszewie     

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy