WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Dzień Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie

Przyjechali do Gołuchowa, aby pokazać swoje proekologiczne zaangażowanie. Życiową drogę w zgodzie z naturą udowodnili nie tylko śpiewem i skandowaniem haseł, ale też codzienną aktywnością na rzecz ochrony środowiska.

Podczas XVI edycji DNIA ZIEMI goście obejrzeli m.in. spektakl „Przestroga żubra”, wysłuchali piosenek o naszej planecie, a także prelekcji o żubrach, wygłoszonej przez leśnika.      

Nie zabrakło quizu o żubrze, happeningu z udziałem przebranych za żubry dzieci oraz wspólnego zdjęcia uczestników DNIA ZIEMI, którzy ustawili się na polanie parkowej w kształcie logo Ośrodka Kultury Leśnej - uskrzydlonego żubra.

W kwietniu mija 40 lat, od kiedy pierwsze żubry sprowadzono do Gołuchowa i rozpoczęto hodowlę. Na tę okoliczność OKL zaprosił uczniów placówek gimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie na projekt zakładki promującej 40-lecie żubrów w Gołuchowie. Podczas obchodów DNIA ZIEMI laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody. 

Upominki trafiły też do najlepszych drużyn uczestniczących w rajdzie „Pod drzewami”. W parku-arboretum, w dwóch kategoriach wiekowych rywalizowali uczniowie gimnazjów i podstawówek.  Zestawy pytań i zadań ekologicznych przygotowali organizatorzy rajdu: Gimnazjum nr 2 i  III LO w Kaliszu.     

Całoroczną działalność na rzecz ochrony przyrody nagrodzono odznaką „Honorowy Opiekun Miejsc Przyrodniczo Cennych Gołuchowa”. Wręczono ją uroczyście 25 uczniom z czterech placówek szkolnych. Ponadto najlepsze szkoły i uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Był to kulminacyjny punkt DNIA ZIEMI 2017.                 

Podczas obchodów rozstrzygnięto też kolejną edycję ekokonkursu zorganizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.

Wielkich emocji dostarczyły losowania nagród głównych w quizie o żubrze. A były to: zaproszenie do Brukseli, ufundowane przez Europosła Andrzeja Grzyba oraz rower turystyczny od Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta Eco z Kalisza.

Pamiątka Dnia Ziemi i symbolem odnowienia uczniowskiego patronatu nad parkiem-arboretum w Gołuchowie było lipa drobnolistna, posadzona przez licealistów.
                
Organizatorzy DNIA ZIEMI 2017: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie i III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu przy współudziale Urzędu Gminy w Gołuchowie, Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Starostwa Powiatowego w Pleszewie, Muzeum Zamku w Gołuchowie oraz Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.

Honorowy patronat nad uroczystością sprawowali:

  • Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb
  • Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski
  • Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński      

Ośrodek Kultury Leśnej
w Gołuchowie