WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

X Święto Prosny. Sezon turystyczny otwarty!

ŚWIĘTO PROSNY już na stałe wpisało się w kalendarz corocznych imprez rekreacyjno - turystycznych Powiatu Pleszewskiego. Wydarzenie organizowane jest na początku maja jako symbol rozpoczęcia nowego sezonu turystycznego i wodnego. W tym roku impreza przypadła 1 maja. Była to już dziesiąta edycja ŚWIĘTA PROSNY!


ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR STAROSTY PLESZEWSKIEGO

Jako pierwsi zaczęli wędkarze. Wcześnie rano 26 wędkarzy z naszego powiatu wzięło udział w Zawodach Wędkarskich o Puchar Starosty Pleszewskiego. Łowienie ryb zorganizowano nad rzeką Prosną na odcinku od Chocza do Gizałek. Zawodnicy złowili głównie leszcze, płocie, jelce i klenie. Najlepsi wędkarze zdobyli puchary, ufundowane przez Starostę Pleszewskiego. Zwycięzcą rywalizacji został Radosław Siwy z koła PZW w Choczu, II miejsce zajął jego kolega klubowy Piotr Sokalski, a trzeci był Michał Krawczyk z Piły.       


SPŁYW KAJAKOWY NA OTWARCIE SEZONU WODNEGO 2017
Fot. Tomasz Wojtala          

Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski wziął udział w pierwszym tegorocznym spływie kajakowym na rzece Prośnie. Razem z grupą ponad 40 kajakarzy wypłynął z miejscowości Rokutów. Przed samym startem starosta oficjalnie ogłosił otwarcie sezonu wodnego i turystycznego w Powiecie Pleszewskim. Rolę pilota na czele grupy pełnił prezes Klubu Kajakowego LOK „Prosna” Marcin Tomalak, a zamykającym stawkę tzw. latarnikiem był sekretarz klubu Piotr Hasiński. Grupie towarzyszył ratownik wodny Adam Górewicz. W spływie wzięli udział także: Ewa Wasielewska - Zastępca Burmistrza Gminy Dobrzycy oraz Michał Karalus - starosta senior, radny powiatowy i członek honorowy Klubu Kajakowego „Prosna”. Wioślarze mieli do przepłynięcia około 20 kilometrów. Warunki do pływania nie były najlepsze. Prosna po wiosennych roztopach ma wysoki poziom wody i silny nurt. Na brzegach potworzyły się liczne rozlewiska, a w wielu miejscach rzekę zatarasowały konary drzew, powalone przez bobry i wichury. Wodniacy musieli sprawnie i ostrożnie pokonywać przeszkody. Prąd rzeki przewrócił kilka kajaków, a sami wioślarze wpadli do wody. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Skończyło się na przymusowej kąpieli i strachu! Grupa wypłynęła z Rokutowa po godzinie 11.00, a pierwsze załogi dobiły do brzegu w Nowej Wsi o godzinie 15.30.


MARSZ NORDIC WALKING Z GIZAŁEK

Na placu rekreacyjno - sportowym w Nowej Wsi odbył się festyn z okazji ŚWIĘTA PROSNY 2017. Licznie przybyli mieszkańcy gminy Gizałki. Na miejsce dotarli również uczestnicy marszu nordic walking z Gizałek. Trasa liczyła 6 kilometrów. W marszu wzięły udział m.in. grupy turystyki pieszej „Ahora” z Chocza i „Pleszewskie Włóczykije”. Przyjechały także grupy rowerowe PTTK z Pleszewa i Kalisza. Na festynie można było skosztować darmowej grochówki i zupy gulaszowej.


TURNIEJ WSI GMINY GIZAŁKI
Fot. Tomasz Wojtala, Kamila Łoza, Sebastian Kuźmiuk            

Odbyły się Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych, Gizalski Bieg Wiosny z udziałem młodzieży szkolnej oraz jubileuszowy X Turniej Wsi Gminy Gizałki. Do rywalizacji stanęło osiem sołectw: Czołnochów, Dziewiń Duży, Gizałki, Nowa Wieś, Ruda Wieczyńska - Obory, Szymanowice, Tomice oraz Wronów. Każda ekipa składała się z ośmiu zawodników: dwójki dzieci, dwóch kobiet i czterech mężczyzn. Drużyny rywalizowały w sześciu widowiskowych i zabawnych konkurencjach: głuchy telefon, wyścig z noszami, zabawa foliowa, bieg z wodą, rodzinny bieg sztafetowy w workach oraz wyścig na skrzynkach po piwie. Zwycięzcą X Turnieju Wsi zostało sołectwo Ruda Wieczyńska - Obory. II miejsce zajęła reprezentacja Szymanowic, a III - ekipa z Czołnochowa. Zwycięska drużyna otrzymała puchar Wójta Gminy Gizałki oraz czek o wartości 500 zł. Pozostałe drużyny otrzymały mniejsze nagrody finansowe. Za udział w turnieju były dyplomy. Nagrody wręczył wójt Robert Łoza.

Tego dnia było chłodno, ale słonecznie. Chwilami chmury  przysłaniały niebo, ale nie padało!        

Organizatorami ŚWIĘTA PROSNY były następujące instytucje i organizacje:

• Starostwo Powiatowe w Pleszewie,
• Urząd Gminy w Gizałkach,
• Gminne Centrum Kultury w Gizałkach,
• Klub Kajakowy LOK „Prosna” Pleszew,
• Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Choczu,
• Ochotnicza Straż Pożarna w Gizałkach,
• Pleszewskie Centrum Medyczne,
• Fitness Klub ActiveFit w Pleszewie,
• PTTK Odział Pleszew
• Klub Turystki Kolarskiej „Cyklista” PTTK Kalisz

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy