WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Wizyta w przepięknym Ammerlandzie...

Była to kolejna wizyta pleszewskiej delegacji u naszych niemieckich przyjaciół. Powiat Pleszewski i Ammerland są samorządami partnerskimi od 17 lat. Wyjazd do Niemiec miał miejsce w dniach 18-21 maja 2017 roku. Delegacji przewodniczył Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka. Do Niemiec pojechała 27-osobowa grupa, w tym: członkowie zarządu powiatu i radni, pracownicy starostwa, przedstawiciele instytucji powiatowych m.in. urzędu pracy i szpitala oraz panie z Forum Kobiet Powiatu Pleszewskiego. 


Oficjalne przywitanie gości z Polski odbyło się w sali plenarnej Urzędu Powiatowego w Westerstede. Delegację witał landrat Ammerlandu Jörg Bensberg wraz z kadrą kierowniczą tamtejszego starostwa.

W programie wizyty była przejażdżka drezyną kolejową „Clubdraisinien” na trasie 7 km dawną linią kolejową Westerstede - Ocholt oraz wizyta w Muzeum Kolejnictwa Ammerland - Barsel - Saterland. Potem Pleszewianie byli w rezerwacie przyrody „Aper Tief” w Hendsforde. Spacerowali wałami przecipowodziowymi w  towarzystwie miejscowego przyrodnika. Grupa zwiedziła także zabytkowy wiatrak, odrestaurowany w latach 90-tych XX wieku dzięki dotacji z Unii Europejskiej.           

W znanej w regionie piekarni „Ripken” w Augestfehn Pleszewianie zapoznali się z procesem wypieku pieczywa. Sami też uczestniczyli w zajęciach praktycznych w ramach programu „Wypiecz sam”. Na koniec otrzymali w prezencie upieczone przez siebie bułki, rogale, chałki i warkocze. W Augestfehn odwiedzili także sklep Harleya Davidsona. Wieczór spędzili miło w klubokawiarni, urządzonej w obiekcie po dawnej hucie żelaza „Eisenhütte”. Tam rozegrali turniej gry w kości.

Drugi dzień pobytu zaczął się od zawodów bossel. Polacy i Niemcy podzielili się na 4 drużyny. To popularna w Ammerlandzie gra uliczna. Polega na rzucaniu gumową kula po drodze publicznej. Kolejny zawodnik zaczyna od miejsca, gdzie poprzednio kula wypadła z jedni. Wygrywa ta drużyna, która na odcinku 6 km wykona jak najmniej rzutów. Gdy zawodnicy grają w bossel, droga jest specjalnie znakowana, a kierowcy muszą jechać ostrożnie i uważać na graczy. Czasami trzeba przerwać grę, aby przepuścić samochody. Podsumowanie zawodów, wręczenie nagród i medali odbyło się w sali wiejskiej w Torsholt.

Polska delegacja zwiedziła także uzdrowisko w Bad Zwischenahn nad jeziorem Zwischenahner Meer.

Do wyjątkowych atrakcji należał spacer w „Parku Ogrodów” w Bad Zwischenahn. Powiat  Ammerland słynie z gospodarstw ogrodniczych, szkółek drzew i roślin ozdobnych oraz upraw rododendronów. W „Parku Ogrodów” o łącznej powierzchni 140 hektarów znajdują się ogrody tematyczne z elementami architektury ogrodowej, z kwitnącymi roślinami ozdobnymi, rzeźbami i fontannami. Pleszewianie mogli to wszystko zobaczyć.
     
„Wieczór Ammerlandzki” z pożegnalną kolacją odbył się gospodzie „Hempen Fied”.

Na pamiątkę wizyty i w podziękowaniu za miłe przyjęcie Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski
i Przewodniczący Mirosław Kuberka ofiarowali Landratowi Ammerlandu Jörgowi Bensbergowi
odlaną z brązu statuetkę orła - symbol naszego państwa.

Opr.
Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy