WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Rolnicy a myśliwi! Czyli jak rozliczać szkody łowieckie

24 maja 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Pleszewie odbyło się I POWIATOWE FORUM ROLNICZO - ŁOWIECKIE. Forum wpisuje się w cykl spotkań organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Polski Związek Łowiecki na terenie województwa wielkopolskiego. Ich celem jest przybliżenie zagadnień związanych ze współpracą rolników i myśliwych w zakresie szkód łowieckich w uprawach rolnych. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zgłaszania uwag i bezpośrednich rozmów o problemach szacowania szkód i wypłaty odszkodowań dla plantatorów.

W prezydium forum zasiedli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, prezes WIR Piotr Walkowski, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Pleszewie Olgierd Wajsnis oraz Łowczy Okręgowy Marek Przybylski z Zarządu Okręgowego PZŁ w Kaliszu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kół łowieckich, dzierżawiących obwody na terenie powiatu pleszewskiego, delegaci Izby Rolniczej, wójtowie i sołtysi, pracownicy merytoryczni urzędów gmin oraz leśnicy z Nadleśnictwa Taczanów.

Na początku Łowczy Okręgowy Marek Przybylski omówił stan gospodarki łowieckiej na terenie powiatu pleszewskiego, w tym stany liczebne zwierzyny łownej.

Następnie uczestnicy spotkania zgłaszali problemy i uwagi dotyczące szacowania szkód i metod ich zapobiegania. Jednym z dyżurnych tematów były zniszczenia powodowane przez bobry, zarówno w uprawach rolnych jak i drzewostanach przy ciekach wodnych. Przedstawiciele wszystkich organizacji jednomyślnie stwierdzili, że populacja bobra jest nazbyt liczna i jej dalsze utrzymywanie przez państwo pod ochroną jest nieuzasadnione. Oczekiwaniem właścicieli gruntów, którzy zostali poszkodowani przez działalność bobrów, jest skuteczniejsza współodpowiedzialność państwa poprzez prostszy system odszkodowań oraz wykreślenie tego gatunku z listy zwierząt chronionych.

Kolejnym problemem są bezpańskie psy. Wałęsające się po okolicy psy stanowią zagrożenie dla dzikiej zwierzyny, która pada ich ofiarą lub jest płoszona i powoduje szkody w uprawach rolników. Zagrożeniem jest także możliwość pogryzienia ludzi np. dzieci w drodze do szkoły. Uczestnicy spotkania zaapelowali do mieszkańców o pilnowanie swoich psów i trzymanie ich na terenie zamkniętych posesji. Potępili też proceder porzucania psów. W każdej gminie znajduje się schronisko dla bezdomnych zwierząt i lepiej tam oddać psa, aniżeli narażać ludzi i przyrodę na straty.

W przypadku powstania szkody i konieczności wypłaty odszkodowania powstaje konflikt interesów, który może budzić skrajne emocje. Rolą Izb Rolniczych oraz gmin jest pomoc w osiągnięciu polubownego rozstrzygnięcia spraw przez rolnika i koło łowieckie. Forum było więc okazją do zaprezentowania punktów widzenia przez obie strony.  

W powiecie pleszewskim dotychczasowa współpraca kół łowieckich i rolników w zakresie zapobiegania i szacowania szkód łowieckich przebiega właściwie i bezkonfliktowo.    

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy