WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

XVII Wielkopolskie Dni STOP Uzależnieniom w Pleszewie

Głównym organizatorem Wielkopolskich Dni „STOP Uzależnieniom” jest Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Koordynatorem WDSU z ramienia starostwa jest od lat inspektor ds. promocji zdrowia Romana Klamecka. W akcję i całoroczny program profilaktyki uzależnień angażują się szkoły ponadgimnazjalne, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Pleszewskie Centrum Medyczne oraz Powiatowa Świetlica Środowiskowa - Centrum Wolontariatu. W tym roku impreza odbyła się przy wsparciu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Akcja wystartowała w 2001 roku. W tym roku była to więc już XVII edycja WDSU.     

Inicjatorzy „STOP Uzależnieniom” chcą trafić z przesłaniem do młodzieży. Zwracają uwagę na negatywne skutki zażywania narkotyków i dopalaczy, picia alkoholu, palenia tytoniu, a także na współczesne problemy społeczne i choroby cywilizacyjne, w tym: przemoc w rodzinie, uzależnienie od telewizji, gier komputerowych czy Internetu, wulgaryzacja języka potocznego, agresja, mowa nienawiści, stres, brak aktywności fizycznej, złe odżywianie, bulimia i anoreksja. WDSU jest przykładem alternatywnej formy spędzania wolnego czasu młodych ludzi i rozbudzania ich zainteresowań. Jeśli młodzież szuka nowych doznań i adrenaliny, zamiast nałogów może realizować się poprzez ciekawe hobby, sport lub twórczość artystyczną.    

Tegoroczne XVII Wielkopolskie Dni „Stop Uzależnieniom” miały charakter sportowo - kulturalny. Odbyły się 1 czerwca 2017 r. w Dzień Dziecka w Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica i w Zespole Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie oraz na terenie szkolnego kompleksu sportowego „Moje Boisko - Orlik 2012” przy ul. Poznańskiej. Konferansjerem imprezy był Adam Kaźmierski.

W tegorocznej edycji WDSU wzięła udział młodzież z czterech szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Pleszewskiego i dwie z Powiatu Jarocińskiego: 

• Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jarocinie
• Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Jarocinie
• Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie
• Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie
• Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
• Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie

WDSU 2017 oficjalnie otworzył Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. Na otwarciu obecni byli: przedstawicielka delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Marzena Bierła, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu w Pleszewie Leopold Lis, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk,  Dyrektor LiG im. Stanisława Staszica w Pleszewie Lilla Deleszkiewicz oraz Dyrektor ZSUG w Pleszewie Iwona Kałużna

WDSU na sportowo

Chłopięce drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych wzięły udział w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pleszewskiego. I miejsce zajęli gospodarze - uczniowie ZSU-G w Pleszewie. Na II miejscu turniej zakończyła drużyna ZSP-P CKU z Marszewa. Na III pozycji uplasowali się chłopcy z LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie.

Dla dziewcząt zorganizowano Turniej Piłki Siatkowej. Zwycięzcą została - podobnie jak w ubiegłym roku - żeńska drużyna z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 z Jarocina. Za Jarocinem uplasowały się licealistki z Pleszewa, a III miejsce zdobyły dziewczyny z Marszewa.

Zwycięskie zespoły sportowe otrzymały w nagrodę puchary Starosty Pleszewskiego, dyplomy oraz piłki.   

W ramach WDSU przygotowano także stoisko informacyjno-profilaktyczne PSSE w Pleszewie. Pracownicy sanepidu rozdawali ulotki ostrzegawcze o dopalaczach, narkotykach i innych używkach oraz oferowali badania na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na punkcie sanitarnym pielęgniarka z PCM sprawdzała chętnym ciśnienie krwi, wagę ciała i wskaźnik BMI. Młodzież chętnie odwiedzała także namiot Powiatowej Świetlicy Środowiskowej w Pleszewie, gdzie wolontariusze przygotowali gry planszowe i warsztaty wyrobu biżuterii.

Kabareton i konkurs filmowy

Cześć artystyczna WDSU odbyła się w auli liceum. Przeprowadzono Konkurs Kabaretowy o tematyce uzależnień. I miejsce i nagrodę główną - bezprzewodowy mikrofon wokalny - wygrał kabaret „Jeźdźcy Niesfornego Zetora” z ZSP-P CKU w Marszewie za skecz pt. „Gabinet nr 7”. II miejsce zajęli kabareciarze z ZSU-G Pleszew za scenkę „Chłop na zakupach”. ZST zdobył III lokatę za scenką satyryczną „W autobusie”. Poza konkursem pleszewscy licealiści wystawili sztukę teatralną pt. „Moralność Pani Dulskiej”.

Ogłoszono też wyniki Konkursu Filmowego na najlepszy film profilaktyczny o tematyce uzależnień. Odbyła się projekcja  zgłoszonych filmów. I miejsce i czek na 200 zł zdobył film „Cena spokoju”, zrealizowany przez uczniów ZST w Pleszewie. II miejsce zajęło pleszewskie LO im. Stanisława Staszica za filmik pt. „Otwórz oczy”, a III miejsce LO im. T. Kościuszki w Jarocinie za filmik pt. „Przegrana”.

Samorządowy mecz siatkówki

Końcowym akcentem WDSU 2017 był mecz piłki siatkowej o puchar starosty pomiędzy drużynami samorządowymi Powiatu Pleszewskiego i Miasta Pleszewa. W składzie zespołów zagrali radni i urzędnicy.

Drużyna Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie: A
rkadiusz Ptak
, Przemysław Marciniak, Bartosz Oleksy, Zbigniew Duszczak, Damian Szewdziak,
Karol Szehyński, Sabastian Siuda.

Drużyna Starostwa Powiatowego w Pleszewie:
Maciej Wasielewski, Mirosław Kuberka, Robert Czajczyński, Piotr Fabisz, Wojciech Maniak,
Marek Szewczyk, Tomasz Wojtala.

Towarzyski mecz po interesującej rywalizacji wygrała ekipa starostwa. Puchar zwycięzcom wręczył naczelnik powiatowego wydziału oświaty Sławomir Sobczyk. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy