WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Dotacja od wojewody na drogę Kuchary - Kucharki

6 czerwca 2017r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu miała miejsce uroczystość podpisania umów z przedstawicielami powiatów i gmin na dofinansowanie zadań drogowych 2017 w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. - Głównym celem rządowego projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale też pobudzenie regionu do rozwoju, przyczynienie się do powstania nowych miejsc pracy i zwiększenie jakości życia mieszkańców - powiedział wojewoda Hoffmann. Podziękował także samorządowcom za profesjonalne przygotowywanie wniosków o dotacje.


                                                                                                                                                                                                               Fot. WUW Poznań

Urząd wojewódzki zawarł 12 umów z jednostkami samorządu terytorialnego. Dotacje wyniosły 12 mln dla powiatów i 9 mln zł dla samorządów gminnych. Suma 21 mln zł to 1/3 całej puli środków dotacyjnych wojewody z PRGiPID na ten rok. Dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych w Wielkopolsce w roku 2017 ma wynieść łącznie 64,5 mln złotych.
     
Wojewoda wielkopolski podpisał m.in. umowę o dofinansowaniu przebudowy drogi powiatowej nr 4348P na odcinku Kuchary - Kucharki (2 km). Ze strony beneficjenta programu - Powiatu Pleszewskiego - umowę podpisali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Członek Zarządu Powiatu Michał Kaczmarek przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Mariusza Gramali. Na uroczystym podpisaniu umowy w WUW obecna była także dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Pleszewie Halina Meller.            

Modernizacja drogi Kuchary - Kucharki będzie kosztować 2.448.740,79 zł. Zgodnie z umową niemalże 50% kosztów kwalifikowalnych tj. 1.224.370,00 zł pochodzić będzie z budżetu państwa. Druga połowa zostanie sfinansowana ze środków samorządowych; budżetu Powiatu Pleszewskiego (606.063,79 zł) oraz pomocy finansowej Gminy Gołuchów (618.307,00 zł).  Przetarg został już rozstrzygnięty. Zadanie będzie realizować kaliskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego S.A.. Termin oddania inwestycji do użytku przypada 15 października 2017 roku.

W najbliższym czasie wojewoda wielkopolski podpisze z samorządami kolejne umowy na zadania w ramach PRGiPID. Docelowo urząd wojewódzki dofinansuje minimum 15 inwestycji na drogach powiatowych i 28 inwestycji na drogach gminnych o łącznej wartości przekraczającej 130 mln zł.
     
W tym roku Powiat Pleszewski będzie jeszcze realizować z PRGiPID drugą inwestycję tj. przebudowę drogi powiatowej nr 4173P Dobrzyca - Koryta w miejscowości Koźminiec.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy