WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

4 mln zł z PROW na wodociągi i kanalizacje

Gospodarzem spotkania był Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. W jego obecności zawarto trzy umowy miedzy Samorządem Województwa Wielkopolskiego, a gminami Czermin, Dobrzyca i Gizałki. Ze strony zarządzającego programem dokumenty podpisał Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. W imieniu Beneficjentów umowy podpisali: Wójt Czermina Sławomir Spychaj, Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, Wójt Gizałek Robert Łoza oraz skarbnicy gmin. W uroczystości wziął udział radny wojewódzki Mikołaj Grzyb. Dokumentację przygotowali pracownicy Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.    

Gmina Czermin pozyskała z PROW kwotę 784.178 zł na III etap przebudowy wodociągu w miejscowości Grab oraz kontynuację programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.  

Gmina Dobrzyca dzięki umowie otrzyma dotacje w wysokości 1.640.690 zł na modernizacje stacji wodociągowej w Rudzie i Karminku oraz przebudowę wodociągu Lutynia - Ruda, a także na założenie 150 przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestycje pozwolą zwiększyć dostawy wody dla ludności i podmiotów gospodarczych. Największym odbiorcą wody do celów przemysłowych w gminie Dobrzyca jest ubojnia drobiu  „ADROS”.

Dofinansowanie z PROW dla Gizałek wyniosło 1.597.949 zł. Środki zostaną wydane na budowę ostatniego odcinka sieci kanalizacyjnej w gminie, budowę oczyszczalni przydomowych, modernizację hydroforni oraz wyposażenie gminnej oczyszczalni ścieków w instalację do odwadniania osadów. Planowane inwestycje kompleksowo rozwiążą problem zagospodarowania ścieków w gminie.        

Trzy gminy z Powiatu Pleszewskiego otrzymają w sumie 4.022.817 zł. Pieniądze pochodzą z PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH na lata 2014 - 2020, poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycje w energię odnawialną i w oszczędzanie energii”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy