WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Pomoc społeczna. 16 lat współpracy Pleszewa i Ammerland

Delegacja służb pomocy społecznej z partnerskiego Powiatu Ammerland (Niemcy, Dolna Saksnia) przejechała do Pleszewa na zaproszenie Starosty Pleszewskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie oraz Stowarzyszenia Centrum Rozwoju. Wizyta miała miejsce w okresie 28 czerwca - 1 lipca 2017 roku.

Delegacja składała się z następujących osób:

1) Jürgen Hoffmann - Dyrektor Gemeinnützige Gesellschaft für Paritätische Sozialarbeit mbH (GPS Wilhelmshaven),
2) Ingo Rabe – Kierownik wydziału polityki społecznej w Powiecie Ammerland,
3) Helfried Erdmann – Kierownik kadr Gemeinnützige Gesellschaft für Paritätische Sozialarbeit mbH,
4) Monika Laube – Kierownik działu księgowości,
5) Melanie Jacob – Kierownik Artec Gemeinnützige Gesellschaft für Paritätische Sozialarbeit Ammerland,
6) Sabine Gastman – Kierownik pedagogicznego związku mieszkaniowego,
7) Martin Wolters – Kierownik działu Artec Gemeinnützige Gesellschaft für Paritätische Sozialarbeit Ammerland

Goście z Niemiec spotkali się z władzami Powiatu Pleszewskiego oraz odwiedzili jednostki organizacyjne pomocy społecznej.      

W pierwszym dniu wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie zorganizowano polsko - niemiecką konferencję na temat współpracy i wymiany doświadczeń. W konferencji wzięli udział m.in.: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Leopold Lis, przedstawiciele DPS, PCPR, WTZ i innych placówek pomocy społecznej. Podczas zebrania odnowione zostało porozumienie o współpracy Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie i GPS Wilhelmshaven w 16 rocznicę jej zawarcia. Podpisano także porozumienie o współpracy z PCPR Pleszew.

 

Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Grażyna Kaczmarek podsumowała osiągnięcia 16 lat współpracy. Dyrektor DPS Grzegorz Grygiel przedstawił nowoczesne rozwiązania w zakresie pomocy osobom starszym. Natomiast Lucyna Roszak omówiła działalność Powiatowej Świetlicy Środowiskowej - Lokalnego Centrum Wolontariatu.

Po zwiedzaniu Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, Dziennego Domu „Senior - Wigor” oraz DPS-u w Broniszewicach delegaci z Niemiec byli pod dużym wrażeniem zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w domach pomocy społecznej w naszym powiecie pod względem nowoczesnej infrastruktury, warunków lokalowych, jakości opieki oraz profesjonalizacji personelu.       

Drugiego dnia delegacja niemiecka wraz z opiekunami udała się do Kalisza, gdzie obejrzała wystawę fotograficzną, wysłuchała opowieści przewodnika o historii miasta, obejrzała widoki z wieży ratuszowej  i podziwiała zabytkowy zegar miejski. Z Kalisza cała grupa pojechała do Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu, gdzie była podejmowana przez kierownik placówki Ewę Wojtyła, a następnie do Salezjańskiej Placówki Wsparcia Dziecka i Rodziny im. Świętej Rodziny w Pleszewie, której działalność przybliżyła dyrektor siostra Ewa Błaszczyszyn.

Wieczorem odbyło się spotkanie pożegnalne w Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Sośnicy. Uczestniczyli w nim także władze gminy Dobrzyca w osobach Burmistrza Jarosława Pietrzaka i Wiceburmistrza Ewy Wasielewskiej.    

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy


Fot.
PCPR Pleszew