WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Program redukcji lisów. Podsumowanie sezonu łowieckiego

Gospodarzem spotkania było Koło Łowieckie nr 33 „Wrzos” z Brudzewa, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiło do programu redukcji listów. Koło „Wrzos” dzierżawi obwód łowiecki 380 Brudzew o powierzchni całkowitej 8.219 ha, w tym ponad 2.900 ha (czyli około 36%) znajduje się na terenie powiatu pleszewskiego.    

Spotkanie zostało zorganizowane w wyremontowanym wigwamie przy leśniczówce w Korabiu.

Atmosferę spotkania uświetniła gra hejnalistów na rogach myśliwskich.

W spotkaniu udział wzięli: Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego Okręgu w Kaliszu Marek Przybylski, Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski oraz myśliwi z kół łowieckich. 

Na spotkaniu przedstawione zostały wyniki realizacji programu. W sezonie łowieckim 2016 / 2017 pleszewscy myśliwi odstrzelili łącznie 776 lisów. Najlepsi myśliwi zostali nagrodzeni pucharami, nagrodami rzeczowymi i okolicznościowymi dyplomami. Wśród czołówki różnice w liczbie odstrzelonych lisów były bardzo niewielkie.

A oto pierwsza trójka myśliwych:   

I miejsce – Tadeusz Galewski Koło Łowieckie nr 46 „Hubertus” z Pleszewa (wynik: 56 lisów)
II miejsce – Damian Gałczyński Koło Łowiecki nr 19 „Żubr” z Gołuchowa (55 lisów)
III miejsce – Tadeusz Knop Koło Łowieckie nr 22 „Bażant” (52 lisy)

Obecnie w programie uczestniczy 11 kół łowieckich.    

Lista myśliwych, którzy w sezonie 2016/2017 odstrzelili największą liczbę lisów w swoich kołach łowieckich

1. Tadeusz Galewski KŁ nr 46 „Hubertus”  – 56 szt.
2. Damian Gałczyński KŁ nr 19 „Żubr”  – 55 szt.
3. Tadeusz Knop KŁ nr 22 „Bażant”  – 52 szt.
4. Hubert Marecki KŁ nr 6 „Nemrod” – 41 szt.
5. Michał Mazurek KŁ nr 29 „Darz Bór” – 36 szt.
6. Andrzej Biesiada KŁ nr 47 „Oręż”  – 23 szt.
7. Bronisław Kałużny KŁ nr 21 „Drop” – 22 szt.
8. Roman Nowacki KŁ nr 24 „Szarak” – 18 szt.
9. Marek Lisowski KŁ nr 23 „Darz Bór” – 18 szt.
10 Marcin Janas KŁ nr 33 „Wrzos” – 10 szt.
11. Jakub Kaczmarek KŁ nr 7 „Przylesie”  – 8 szt.            

 - Populacja lisów w ostatnich czterech latach została znacząco obniżona, jest stabilna i dzięki zwiększonemu odstrzałowi redukcyjnemu zagęszczenie lisów w łowiskach utrzymuje się na poziomie poniżej 5 sztuk na 1000 ha - informuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pleszewie Piotr Fabisz. - Osiągnięcie takiego wskaźnika występowania lisów jest efektem prowadzonej gospodarki łowieckiej na terenie naszego powiatu. W skali kraju relacje liczebności i odstrzału są odwrócone, odstrzał jest dużo niższy aniżeli wykazywana populacja lisów. Według danych populacja lisów w ciągu 15 lat wzrosła w Polsce ze 145.000 szt. do 202.000 szt. (przyrost o 40%). W tym samym czasie w powiecie pleszewskim liczebność lisów spadła z 617 szt. do 323 szt. (spadek o 48 %). Przynosi to efekty w postacie wzrostu populacji zwierzyny drobnej. Rośnie liczba zajęcy i bażantów. Spada natomiast liczebność kuropatw, co jest efektem innych czynników m.in. zmian w prowadzeniu upraw rolnych, powszechnej chemizacji rolnictwa i likwidacji zadrzewień śródpolnych, a ponadto ptaków drapieżnych, będących pod ochroną.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy