WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Informacja dot. spływu EkoProsna z dnia 17.09.2017 r.

GALERIA SPŁYWU

Wśród uczestników spływu dużą grupę stanowiła młodzież ze szkół średnich (Zespół Szkół Przyrodniczo Politechnicznych w Marszewie, Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie, Liceum Ogólnokształcące w Pleszewie, Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie). Ku zadowoleniu wszystkich nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy pogody i zamiast deszczu świeciło słońce. Już w pierwszych kilometrach spływu okazało się, że kajakarze muszą wykazać się sporymi umiejętnościami, gdyż całe koryto rzeki tarasowały powalone drzewa. Przeprawa kajakami w takich miejscach dostarczyła wielu osobom sporo adrenaliny i niemal nie zakończyła się dla nich przymusową kąpielą. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i na dalszej trasie młodzież mogła w suchych ubraniach kontynuować spływ. Wszyscy zgodnie zauważyli, że w porównaniu do innych spływów śmieci w Prośnie jest zdecydowanie mniej niż kiedyś. Nie oznacza to jednak, że teraz nie ma ich wcale. Wciąż na wodzie unoszą się butelki szklane i plastikowe, folie, a nawet worki pełne śmieci. Wyciągnięcie worka z butelkami pełnymi wody było trudne i ryzykowne, ponieważ groziło wywróceniem kajaka przy załadunku. Operacja wyłowienia tego kłopotliwego znaleziska zakończyła się powodzeniem dzięki zaangażowaniu uczniów ze Szkoły w Marszewie wraz z opiekunem Panem Marcinem Przybyłem.

Po dotarciu na metę w Choczu na kajakarzy czekał zasłużony ciepły posiłek i odpoczynek. Nie obyło się bez tradycyjnego chrztu dla uczestników, którzy po Prośnie płynęli pierwszy raz. Po przyklęknięciu nowicjusze otrzymywali symboliczne klepnięcie wiosłem i musieli zjeść plaster cytryny. Pomimo tej kwaśnej przekąski uśmiech nie znikał z twarzy żadnego kajakarza.

Dla młodzieży zorganizowano również konkurs ekologiczny, który polegał na stworzeniu czegokolwiek z zebranych wcześniej śmieci. Do konkursu przystąpiły cztery drużyny reprezentujące szkoły do których uczęszcza na codzień młodzież. Wyposażeni w rękawiczki i materiały pomocnicze uczniowie przystąpili do budowania śmieciowych rzeźb. Efekt końcowy zachwycił i rozbawił nie tylko ich twórców. Dzięki kreatywności i poczuciu humoru młodzieży powstały dzieła nazwane ,,Pani po przejściach", ,,Wesoła żyrafa", ,,Potworek z naszych bajorek", ,,Pan Tadeusz". Wszystkie dzieła były bardzo ciekawe i pokazały, że inwencja uczniów nie zna granic. Po naradzie komisja konkursowa w skład której wchodzili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska ustaliła, że nagroda przypadnie uczniom ze szkoły w Marszewie za dzieło ,,Pan Tadeusz". Każdy z nich otrzymał sadzonkę drzewa lub krzewu ozdobnego.

Spływ zakończył się w godzinach popołudniowych. Zebrane śmieci zamiast do morza trafią na składowisko odpadów.

Opracował:
Piotr FabiszNaczelnik Wydziału Ochrony Środowiska