WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

V Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

Otwarcia V Wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła dokonali Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski oraz Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pleszewie Sławomir Pisarski. - Festiwal Rzemiosła to ważna inicjatywa. To krok w dobra stronę - podkreślił starosta. - Pokażmy młodym ludziom, że w wielu zawodach jest przyszłość, że dobrzy fachowcy są poszukiwani na rynku pracy. Gościmy dzisiaj w obiektach Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych, która kształci w oparciu o ścisłą współpracę z rzemiosłem. Ta współpraca układa się modelowo. Jestem przekonany, że to najlepsza forma przygotowania zawodowego uczniów od lekcji w szkole do pracy w warsztacie, od teorii do praktyki, pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych i najlepszych mistrzów zawodów.

   

Dla zwiedzających przygotowano stoiska promocyjne lokalnych firm oraz pokazowe warsztaty rzemieślników. Łącznie było ponad 30 wystawców. Wśród nich: mechanik samochodowy, piekarz, cukiernik, wędliniarz, stolarz, hydraulik, krawiec, fryzjerki, kotlarz, elektryk, mechatronik oraz wiele innych. Wśród ciekawostek można było zobaczyć stoiska rękodzieła artystycznego i ginących zawodów np. rymarza, rzeźbiarza w ceramice i wikliniarza. Atrakcją dla najmłodszych była możliwość samodzielnego wykonania różnych prac np. stolarskich, malarskich czy dekarskich.

Odbyły się także wydarzenia towarzyszące. W konkursie kulinarnym pod hasłem „Wspomnienie dzieciństwa” wygrali kucharze z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie. II miejsce zajął Zespół Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich z Ostrzeszowa, a III - Zespół Szkół Usługowo - Gospodarczych w Pleszewie.

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu zaprosiło do kina „Hel” na konferencję pt. „Różne spojrzenia na karierę zawodową”. Otwarcia konferencji dokonała Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska. Wykład wygłosił dr Henryk Jarosiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego i Narodowego Forum Doradztwa Kariery.

Na koniec w  sali gimnastycznej ZSU-G odbył się finał konkursów plastycznych pt. „A gdy dorosnę zostanę…” i „Zawód moich marzeń”.

Festiwal Rzemiosła odbył się pod patronatem honorowym:  Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jana Gogolewskiego. 

Organizatorami Festiwalu Rzemiosła byli: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Urząd Miasta i Gminy Pleszew, Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie oraz
Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie.

Patronat medialny objęły redakcje lokalnych tygodników „Życie Pleszewa” i „Gazeta Pleszewska”.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy