WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących
Gmina Chocz

Urząd Miejski Gminy Chocz
63-313 Chocz
Rynek 17,
tel. 741 53 29

http://www.chocz.pl

Gmina Chocz położona jest na prawym brzegu Prosny wzdłuż drogi Kalisz-Września, 11 km od Pleszewa. Zajmuje obszar o powierzchni 73,4 km2, który zamieszkuje 4915 mieszkańców. Jest to gmina typowo rolnicza, w Choczu natomiast dobrze rozwinięty jest handel i usługi rzemieślnicze. W gminie przeważają gospodarstwa o powierzchni do 10 ha. Rolnicy uprawiają głównie zboże, ziemniaki, warzywa oraz hodują bydło i trzodę chlewną. Znaczną część gminy zajmują lasy (39%), co czyni ją atrakcyjną turystycznie. Walory krajobrazowe i przyrodnicze sosnowych lasów, bliskość rzeki Prosny, czyste powietrze i gospodarstwa agroturystyczne są gwarancją przyjemnego spędzenia czasu. W skład gminy wchodzi Miasto Chocz i 13 wsi w tym 11 sołeckich, siedziba władz gminnych miasto Chocz liczy ok. 2000 mieszkańców. Pierwsza wzmianka historyczna z 1294 r. wymienia Chocz jako gród książęcy nad Prosna z załogą rycerską. Było to miasto prywatne, w którym Kazimierz Wielki wzniósł zamek na wyspie rzecznej.

Prawa miejskie nadano Choczowi w XIV wieku. Miasto stanowiło kolejno własność Ostrorogów, Marszewskich herbu Rogala, później Mycielskich, Lipskich herbu Grabie i Raczyńskich. W 1555 r. Marszewscy oddali miejscowy kościół braciom czeskim, którzy stanowili silną gminę, jedną z pierwszych w Wielkopolsce. Do upadku miasta w XVIII w. przyczynił się znacznie Kazimierz Lipski, który wzbogacił Chocz o piękny kościół i pałac, ale odebrał mieszkańcom większość przywilejów. Za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego Chocz przeżywał na krótko okres odrodzenia. Po rozbiorach Polski (1793-1803) Chocz będąc pod panowaniem pruskim doznał największych strat. W 1815 roku znalazł się pod zaborem rosyjskim. Utracił prawa miejskie w 1870 r. W dniu 1 stycznia 2015 roku Chocz odzyskał prawa miejskie. 

Gmina duże znaczenie przywiązuje do rozwoju infrastruktury. Jest w 100% zwodociagowana, z bardzo dobrze rozwiniętą siecią telekomunikacyjna, trwają też przygotowania do budowy oczyszczalni ścieków, kanalizacji i gazyfikacji. Obecnie na terenie gminy znajdują się trzy szkoły podstawowe, gimnazjum oraz przedszkole. Przy gminnym Ośrodku Kultury działa orkiestra dęta, zespół ludowy i kapela. Należy podkreślić fakt istnienia Ośrodka Resocjalizacji MONAR w Nowolipsku oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku. Gmina Chocz nawiązała kontakty współpracy i wymiany z gminami na Łotwie i Niemczech. Gmina dąży do rozwoju agroturystyki i rekreacji w oparciu o istniejące walory przyrodnicze, a także bazę sportową, nowo wybudowaną salę pełno-wymiarową. Atrakcyjność turystyczna to czyste powietrze, nie skażone środowisko, bogactwo lasów i przepływająca malownicza rzeka Prosna.