WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących
Gmina Dobrzyca

Urząd Gminy Dobrzyca
63-330 Dobrzyca
Rynek 14
tel.7413013

http://dobrzyca.bazagmin.pl

 

Gmina Dobrzyca obejmuje obszar 116,51 km2 i liczy 8300 mieszkańców. W jej skład wchodzi Miasto Dobrzyca i 14 wsi sołeckich, obejmujących 18 wsi. W gminie występują urodzajne gleby, w związku z czym rolnicy osiągają wysokie plony. W użytkowaniu gruntów dominują grunty orne 179,5 ha, mało tu jest natomiast łąk, pastwisk, lasów (2,2%). Największy kompleks leśny występuje w południowo-wschodniej części gminy. Lasy te wchodzą w skład obszaru chronionego krajobrazu "Dąbrowy Krotoszyńskiej", który utworzono rozporządzeniem Wojewody Kaliskiego z dn. 22 stycznia 1993 r. Siedziba władz Gminy Dobrzyca liczy ok. 3000 mieszkańców i jest niewielkim ośrodkiem usługowo-handlowym. Działa tu kilka zakładów przemysłowych: VITAX - wyspecjalizowany jest w produkcji herbat ziołowych i owocowych, farmaceutyków na bazie ziołowej, mleczarnie, młyn, zakład drzewny. Od 1990 r. istnieje Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. W 1997 r. otwarto filię Wielkopolskiego Uniwersytetu Ludowego. Na terenie gminy istnieje 11 publicznych placówek wychowania przedszkolnego, w tym 7 przedszkoli oraz 4 oddziały przy szkołach. Jest 7 szkół stopnia podstawowego i 1 gimnazjum. W zakresie ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej gmina dysponuje 1 placówką zlokalizowaną w miejscowości Dobrzyca.

W gminie działają Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobrzycy, biblioteki oraz punkty biblioteczne. Wieś Dobrzycę leżącą nad Patoką wzmiankowano po raz pierwszy w 1327 r., choć zapewne już w XII w. ufundowano tutejsze parafie pierwotnie pod wezwaniem Św. Krzyża i Św. Katarzyny. W latach 1440-1934 Dobrzyca miała prawa miejskie. W XVI w. wystawiono tu dwór obronny otoczony fosą i mokradłami. Na tym terenie w końcu XVIII wieku adiutant króla Stanisława Augusta, generał Augustyn Gorzeński pobudował rezydencję ziemiańską w duchu ideałów oświeceniowych. Powstał jedyny w Polsce zespół pałacowo-parkowy nasycony symboliką wolnomularską i wczesnoromantycznymi elementami architektury ogrodowej. Od 1989 r. poddawany jest gruntownej restauracji, po zakończeniu której planuje się urządzenie muzeum wnętrz pałacowych z ekspozycją pamiątek wolnomularskich i konstytucjonaliów polskich. Z okolic Dobrzycy pochodził Stanisław Mikołajczyk (1901-1964) wybitny działacz ludowy, poseł na sejm, w latach 1943-44 premier rządu emigracyjnego w Londynie, a do 1947 r. wicepremier Rządu Jedności Narodowej i przywódca legalnej opozycji antykomunistycznej.