WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących
Gmina Gizałki

Urząd Gminy Gizałki
63-308 Gizałki
ul. Kaliska 28
tel. 741-15-17

http://www.gizalki.pl/

 

Gmina Gizałki, której zachodnią część przecina największa rzeka Powiatu Pleszewskiego Prosna, położona jest ok. 20 km na północ od Pleszewa. Gmina obejmuje obszar 108,56 km2. W jej skład wchodzi 16 sołectw, skupiających 23 wsie. Ogółem w gminie zamieszkuje 4682 osób. Gmina ma charakter rolniczo-leśny. Około 19% powierzchni gminy zajmują lasy, w większości iglaste. Gleby są słabe, typu piaszczystego, z przewagą klas V, VI. Na terenie gminy znajduje się 725 indywidualnych gospodarstw rolnych i jedna Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Nowej Wsi. Dobrze rozwinięte jest natomiast rzemiosło, usługi i handel. Władze gminne od wielu już lat starają się poprawić stan infrastruktury. Do użytku oddano wysypisko odpadów komunalnych i stację wodociągową. Stopień rozwoju telekomunikacji zapewnia dobrą łączność. Dobrze utrzymana i rozwinięta sieć dróg jest jednym z atutów tej gminy. Przez Gminę Gizałki przebiegają dwie trasy o charakterze krajowym (Kalisz-Gniezno i Wrocław - Jarocin-Konin).

Gmina duże znaczenie przywiązuje do rozwoju agroturystyki, któremu sprzyja czyste powietrze, urokliwa przyroda, zasobne w jagody, grzyby i łowną zwierzynę lasy. W gminie znajdują się niedawno odremontowane trzy szkoły podstawowe, jedno gimnazjum, jedno przedszkole oraz oddany do użytku w 1996 r. Ośrodek Zdrowia, w którym mieszczą się: poradnia ogólna, poradnia dla kobiet, poradnia dla dzieci, poradnia stomatologiczna, gabinet fizykoterapii i kinezoterapii, apteka. W 1994 r. uruchomiono w gminie Warsztaty Terapii Zajęciowej, do których uczęszcza 25 osób niepełnosprawnych. Od kilku lat Gizałki słyną z organizowanej corocznie "Nocy Świętojańskiej"