WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących
Gmina Gołuchów

Urząd Gminy Gołuchów
63-322 Gołuchów
ul. Lipowa 1
tel. 7617017

http://www.goluchow.pl

 

Gmina Gołuchów położona jest 12 km na południe od Pleszewa przy trasie nr 11 Poznań - Łódź. Jej powierzchnia wynosi 135,5 km2. Wschodnią granicę gminy stanowi rzeka Prosna. Gminę Gołuchów tworzą 23 wsie, zamieszkiwane przez 9800 mieszkańców. Wykopaliska archeologiczne dowodzą istnienia osadnictwa na tym terenie już 2500 lat temu w kulturze łużyckiej. Pierwsza pisemna wzmianka o Gołuchowie pochodzi z 1245 r. W latach 1550-60 właściciel wsi Rafał Leszczyński wzniósł tu renesansowy dwór obronny, który na początku XVII w. rozbudowano, a w pewnej odległości od niego wzniesiono nowy budynek (dziś jest to główny korpus zamku). W późniejszych latach nastąpił jednak upadek tej świetnej rezydencji magnackiej. W 1853 r. dobra gołuchowskie zakupił Tytus Działyński dla swojego syna Jana, który postanowił odremontować zamek. Prace dokończone zostały przez żonę Jana -Izabelę z Czartoryskich, która utworzyła tu muzeum starożytnych dzieł sztuki, zbieranych po całej Europie. Część eksponatów została przeniesiona z Hotelu Lambert w Paryżu. Do 1939 r. było to jedno z większych prywatnych muzeów w Europie. Park w stylu angielskim zaprojektowany został przez Adama Kubaszewskiego. Gołuchów był własnością Czartoryskich do II wojny światowej. Po 1945 r. zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Dziś Gołuchów jest, pod względem infrastruktury turystycznej, najbardziej atrakcyjną miejscowością w Wielkopolsce. Oprócz Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu funkcjonuje tu też Muzeum Leśnictwa, prezentujące trofea łowieckie, dzieła sztuki poświęcone leśnictwu, wystawę przedstawiającą historię leśnictwa oraz maszyny i narzędzia do hodowli lasów. W sąsiedztwie parku, w pobliskim lesie na ogrodzonym terenie o powierzchni 24 ha żyje stado kilkunastu żubrów, sprowadzonych w 1977 r. z ośrodków hodowlanych w Białowieży, Pszczynie, Smardzewicach. Nad sztucznym zalewem, wśród pięknych lasów znajduje się ośrodek wypoczynkowy, złożony z domków kempingowych, pola namiotowego, piaszczystej plaży, strzeżonego kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego. Inną atrakcją Gołuchowa jest też, największy w Wielkopolsce i szósty co do wielkości w kraju Kamień Świętej Jadwigi. Jest to szary granit narzutowy o wysokości 3,5 m, długości 8,5 m, szerokości 6,5 m. Jego obwód wynosi 22 m. Kamień ten znajduje się 2 km od Gołuchowa w dużym kompleksie leśnym, zwanym Lasem Jedleckim.

Gmina jest w pełni zwodociągowana, posiada dwie oczyszczalnie ścieków, kanalizację sanitarną, sieć gazową i telefoniczną, dobrą infrastrukturę komunikacyjną. Gmina ma charakter rolniczy. 80% jej powierzchni to tereny wykorzystane do celów rolniczych. W strukturze własności ziemi zdecydowanie dominują indywidualne gospodarstwa rolne, o średniej powierzchni 8,5 ha. Na terenie gminy działa siedem szkół podstawowych i dwa gimnazja, o których uczęszcza 1315 uczniów. Najmłodsi gołuchowianie korzystać mogą z dziewięciu przedszkoli. W 1996 r. w Kucharach powstały Warsztaty Terapii Zajęciowych, sprawujące opiekę nad 22 osobami niepełnosprawnymi.