WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Rolnicy z Kwilenia mogą być dobrej myśli! Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Powiat Pleszewski podpisały umowę o przeprowadzeniu i sfinansowaniu scalenia gruntów rolnych w Kwileniu. Cała operacja obejmie obszar ponad 378 ha, w sumie 78 gospodarstw rolnych i będzie kosztować 2,5 mln zł. Scalenie zakończy się w 2022 roku.

Powiat Pleszewski w latach 2010 - 2015 przeprowadził proces scalenia gruntów w miejscowości Brudzewek w Gminie Chocz, gdzie istniało duże rozdrobnienie działek rolnych. Teraz przyszedł czas na Kwileń.

W ubiegłym roku Powiat Pleszewski złożył wniosek o sfinansowanie scalenie gruntów w okolicach Kwilena, gmina Chocz w ramach PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH 2014-2020, poddziałanie „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa”. Był to jedyny wniosek z całego województwa. Nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim był przeprowadzony w listopadzie 2016 roku. W dniu 23 marca 2017r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził wniosek Powiatu Pleszewskiego.

29 marca 2017r. w Urzędzie Miasta Gminy Chocz podpisano umowę o przyznaniu pomocy. Ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego umowę podpisali Wicemarszałek Krzysztof Grabowski i Dyrektor Departamentu PROW Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Izabela Mroczek, a ze strony Powiatu Pleszewskiego Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Wicestarosta Eugeniusz Małecki oraz Skarbnik Powiatu Mariusz Gramala. Świadkami podpisania umowy byli Burmistrz Chocza Marian Wielgosik i Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Chocz Jan Woldański.

Dofinansowanie wynosi 2.492.876 zł, co niemal w całości wyczerpało alokację środków województwa na realizację scaleń gruntów. Środki w 63,63% pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i są wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozostała cześć to wkład budżetu państwa.

Na koszt operacji składają się:
• prace projektowe i geodezyjne, które będą kosztować 1.032.050 zł,
• poscaleniowe zagospodarowanie obszaru, w tym budowa i przebudowa dróg dojazdowych do pól, korekta parametrów technicznych urządzeń melioracyjnych oraz rekultywacja ziemi, umożliwiająca mechaniczną uprawę - 1.460.826 zł.

Powierzchnia objęta scaleniem to 378,6578 ha (cały obręb ewidencyjny Kwileń), w tym grunty rolne - 279,8165, grunty leśne - 38,7270 ha oraz grunty zabudowane, zurbanizowane i grunty pod wodami - 60,1143 ha. Łączna liczba działek geodezyjnych wynosi 957. Na obszarze scalenia znajduje się 78 gospodarstw rolnych o średniej powierzchni 3,98 ha.

Scalenie działek rolnych to bardzo długi i mozolny proces. Operacja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich ma zakończyć się w czerwcu 2020 roku, a drugi do grudnia 2022 roku.

 

INFORMACJE Z PRZEBIGU POSTĘPOWANIA

Starosta Pleszewski zawiadamia, że w dniu 07 czerwca 2017 r. o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kwileniu, Stara Kaźmierka 1, 63-300 Chocz odbędzie się zebranie uczestników scalenia gruntów wsi Kwileń.

obwieszczenie do pobrania